Pľúcnik lekársky – pomocník pri ochoreniach dýchacích ciest nielen v zime

Pľúcnik lekársky – pomocník pri ochoreniach dýchacích ciest nielen v zime

Chladné dni sú spojené s častejším výskytom problémov s dýchacími cestami. Pomocníkom pri ich odstraňovaní môže byť aj pľúcnik lekársky. Čo by ste mali o tejto bylinke vedieť?

Pľúcnik lekársky sa zaraďuje medzi trvalky. Pochádza z oblastí strednej a juhovýchodnej Európy.  Bohato sa vyskytuje aj u nás na okrajoch lesov. Môžeme ho pestovať aj v záhradke, poprípade na balkóne – vyhovuje mu polotieň a pôda s vyšším obsahom humusu.

Dorastá do výšky 30 cm a zaujme svojimi pôvabnými kvietkami, ktoré môžu byť modrej, ružovej alebo fialovej farby. Kvitne v mesiacoch marec až júl. Najprv sa zbierajú kvitnúce kvietky a zhruba mesiac po odkvitnutí aj lístočky. Po usušení môžeme kvety s listami zmiešať a používať na prípravu záparov či odvarov spoločne. Účinné je aj použitie zvonku vo forme obkladov.

V sušenej podobe zoženieme sušenú rastlinu bez problémov v lekárňach, obchodoch s bylinkami alebo so zdravou výživou. To znamená, že jeho liečivé účinky môžeme využívať aj počas zimných dní.

Pľúcnik – poradí si s neduhmi dýchacích ciest

Pľúcnik je neodmysliteľnou súčasťou ľudového liečiteľstva. Už v 18. storočí odporúčali lekári odvar z kvetov a listov pri chorobách pľúc. Využíva sa aj pri astme, zápale priedušiek, pri kašli a zahlienení organizmu.

Okrem toho je bylinka známa svojimi hojivými účinkami na sliznice pažeráka, žalúdka či čriev.

Má sťahujúce účinky, čo možno využiť napríklad pri hemoroidoch alebo aj hnisajúcich ranách. Ideálne je omývanie rán alebo obklady.

V ľudovom liečiteľstve sa pľúcnik využíval aj pri pľúcnych nádoroch.

Liečivá bylinka pôsobí aj ako prírodné diuretikum a je pomocníkom pri liečení lymfatických uzlín. Celkovo pôsobí protizápalovo.

Ako pripraviť zápar z rastliny?

Najjednoduchším spôsobom, ako využiť liečivé účinky pľúcnika, je príprava záparu. Ako na to? 1 polievkovú lyžicu sušenej vňate pľúcnika zalejeme 2 deci vriacej vody a necháme lúhovať 10 – 15 minút. Precedíme a pomaly vypijeme.

Účinná je aj inhalácia

Na dýchací aparát pôsobí priaznivo aj inhalácia pľúcnika – 2 lyžice vňate zalejeme 0,5 litrom vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať. Potom sa nakloníme nad nádobu, hlavu si prikryjeme uterákom a zhlboka dýchame. Inhaláciu je vhodné robiť 2 razy denne 4 – 5 dní.

Pozor, pľúcnik treba užívať s rozumom!

Pľúcnik je známy tým, že stimuluje zrážanlivosť krvi, čiže pri zvýšenej sedimentácii je namieste opatrnosť. Samostatne sa nesmie užívať dlhšie ako 3 týždne! Nevhodný je aj pre tehotné a dojčiace ženy a deti do 5 rokov.

Mirka