7 tipov, ako použiť lopúchový koreň pre zdravie a krásu

Je známy už od stredoveku ako liečivá bylina. Na určitý čas upadol do zabudnutia, no pokiaľ uprednostňujete prírodné riešenia, lopúchový koreň by nemal vo vašej domácej lekárničke chýbať. Na čo všetko sa dá táto rastlina využiť?

Benefity lopúcha v kocke

Lopúch sa spája s viacerými pozitívnymi účinkami na zdravie a krásu. Je pomocníkom pri prechladnutí a posilnení imunitného systému. Má prirodzené detoxikačné účinky a pomáha organizmu zbaviť sa prebytočnej vody. Je pokladom pre trávenie, prispieva ku stabilizácii krvného cukru. Jeho účinky oceníte aj vtedy, keď máte problémy s pokožkou – urýchľuje hojenie. Využíva sa aj na podporu rastu vlasov a na odstránenie lupín. V neposlednom rade zlepšuje kvalitu spánku a zmierňuje stres.

Tipy na použitie lopúchového koreňa

  • Kúpeľ pre krásnu pokožku

Milujete chvíle, keď si do vane napustíte vodu a užívate si účinky hrejivého kúpeľa? Znásobte jeho účinky použitím lopúchového koreňa. Ako na to? 7 polievkových lyžíc sušeného koreňa vo vode priveďte k varu, odstavte, prikryte a nechajte 30 minút lúhovať. Preceďte a nalejte do kúpeľa. Lopúch má blahodarne účinky na pokožku a často sa mu hovorí aj antiaging liečivá rastlina.

  • Extrakt na boľavé kĺby

Pripravte si 100 ml frankovky (Alpy) a 40 g sušeného koreňa. Koreň zalejte frankovkou a nechajte lúhovať 4 týždne. Nezabudnite zmes pravidelne pretrepať. Po 4 týždňoch extrakt preceďte a dajte do chladničky. Používajte pri bolestiach kĺbov.

  • Čaj pri bolestiach žalúdka a hrdla

Zápar si pripravíte z polievkovej lyžice sušeného lopúchového koreňa. Zalejte ho 2,5 dcl horúcej vody a nechajte lúhovať. Pri bolestiach žalúdka sa odporúča piť každé ráno. Čaj oceníte aj ako kloktadlo vtedy, keď pocítite bolesť hrdla.

  • Lopúchový olej

Lopúchový olej môžete využívať na ošetrenie pokožky (ekzém, vyrážky, suchá pokožka). Pripravíte ho z jedného dielu sušeného lopúchového koreňa a 10 dielov extra panenského olivového oleja. Lopúchový koreň zalejte olejom, uzatvorte a nechajte 14 dní odpočívať. Po uplynutí tohto obdobia preceďte a používajte.

  • Lopúchový odvar na podporu rastu vlasov

Na prípravu odvaru potrebujete 3 lyžice lopúchového koreňa a liter vody. Lopúchový koreň s vodou priveďte k varu a na miernom ohni varte 15 minút. Následne nechajte odvar vychladnúť a preceďte. Po umytí vlasov si ním vlasy opláchnite a masírujte pokožku hlavy.

  • Lopúchový prášok

Lopúchový prášok získate zmixovaním sušeného koreňa lopúcha. Následne ho môžete pridať do šampónu a používať v boji proti lupinám a na podporu rastu vlasov. Prášok sa dá zmiešať s vodou a vzniknutú kašičku použiť ako obklad na bolestivé miesta.
Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/kvetina-vo%c5%88av%c3%bd-p%c3%a1chnu%c5%a5-osoba-8930/