Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Jemná pruhovaná torta

Blíži sa december a s ním aj sviatočná atmosféra. Tohtoročný posledný mesiac v roku bude špeciálny aj pre spoločnosť Haribo, ktorá 13. decembra oslávi 100. výročie svojho založenia. Zoznámte sa s jej dlhou históriou a pripravte si spolu s nami špeciálnu narodeninovú tortu, veď také jubileum si oslavu zaslúži.

Medvedí rozjazd v povojnovom období
Hoci vás to možno prekvapí, spoločnosť Haribo je dodnes rodinnou firmou. V nemeckom Bonne ju 13.12.1920 založil Hans Riegel a dnes sa o jeho odkaz stará už tretia generácia potomkov. Hlavným mottom zostáva „robiť ľuďom radosť a spríjemňovať im spoločné chvíle“. Jediná vec, ktorá to na chvíľu prerušila bola druhá svetová vojna. Aj keď firma bezprostredne pred vojnou zamestnávala asi štyri stovky zamestnancov, z dôvodu nedostatku surovín sa musela výrobňa v Bonne transformovať na farmaceutiká. S vojnou v roku 1945 odišiel aj Hans Riegel, ktorý zomrel vo veku 52 rokov. Spoločnosť prevzala najskôr jeho manželka Gertrud, ktorá v nej pôsobila od jej založenia, až kým sa z vojnového zajatia vrátili jej dvaja synovia Hans a Paul, Haribo od nej prevzali.   

Chutí malým, rovnako ako aj dospelým
Po želatínových a cukríkoch zo sladkého drievka bol dopyt, firma preto už päť rokov po konci vojny zamestnávala asi tisíc zamestnancov a prekvitala. V roku 1960 uzreli svetlo sveta Zlatí medvedíkovia, ktorí sú dnes najobľúbenejším produktom a ikonou segmentu želatínových cukríkov, dva roky na to prišla televízna reklama. Úpravy sa dočkal aj reklamný slogan. Ten bol doplnený o svoju druhú časť a používa sa dodnes. Kto by ho nepoznal? „Haribo chutí malým, rovnako ako aj dospelým!“. Na začiatku deväťdesiatych rokov tak začalo celkovo najdlhšie reklamné partnerstvo na svete – partnerstvo medzi spoločnosťou Haribo a zabávačom a hercom Thomasom Gottschalkom. V roku 1996 došlo k rozšíreniu portfólia, keď firma prevzala belgickú továreň na cukrovinky a začala vyrábať penové cukríky marshmallows.

A dnes?
Vývoj spoločnosti bol rýchly a veľmi úspešný. V súčasnosti Haribo denne vyrobí 160 miliónov kusov želatínových medvedíkov a je najväčším výrobcom želé cukríkov na svete. Sladké radosti vyrába v šestnástich závodoch v desiatich krajinách po celom svete, vrátane južnej Ameriky. Kúpiť cukríky Haribo môžete v sto krajinách sveta. Aj u nás sa teší veľkej obľube. Za 100 rokov došlo k obrovskému rozmachu spoločnosti, ale ako hovoria potomkovia Hansa Riegla, „Stovka? To je mladosť!“

Oslava s poriadnou tortou
Pripomeňte si 13. decembra 100. výročie spoločnosti Haribo a ich želatínových cukríkov, nechajte sa inspirovať a upečte si doma veľkolepú tortu. Pripraviť ju môžete k jubileu či inej sviatočnej príležitosti, stojí za to.

Jemná pruhovaná torta

Jemná pruhovaná torta

Ingrediencie na cesto:

 • 70 g hladkej múky
 • 35 g vanilkového pudingu
 • 165 g krupicového cukru
 • 175 g bielkov
 • 170 g žĺtkov
 • 80 g masla

Ingrediencie na spodný korpus:

 • 200 g sušienok
 • 100 g masla
 • Ingrediencie na krém:
 • 500 g masla
 • 500 g múčkového cukru
 • 250 g smotanového syra
 • 1 lyžička vanilkového extraktu

Postup na cesto:
Najprv dôkladne vyšľahajte bielky. Potom prisypte cukor a vyšľahajte do pevného snehu. Pridajte žĺtky a jemne premiešajte metličkou. Nasleduje múka zmiešaná s vanilkovým pudingom, opäť ručne vmiešajte. Nakoniec primiešajte aj rozohriate (ale nie teplé) maslo.
Obdĺžnikový plech vyložte papierom na pečenie a rovnomerne naňho rozotrite cesto. Pečte približne 10 minút na 180 °C.
Postup na spodný korpus:
Medzitým, ako si necháte rozpustiť maslo, si v miske dôkladne rozdrvte sušienky. Potom rozdrvené sušienky s maslom zmiešajte. Zmes nasypte do tortovej formy a utlačte na dno. Vložte do chladničky na 20 minút.
Postup na krém:
Maslo a cukor vyšľahajte do bielej zmesi. Pridajte smotanový syr, vanilkový extrakt a šľahajte, pokým sa všetko nespojí.
Postup k dokončeniu torty:
Upečené cesto z rúry nechajte vychladnúť. Potom ho potrite marmeládou a na ňu ešte natrite vrstvu pripraveného krému (nespotrebujte ho celý). Následne plech vložte na 15 minút do chladničky, aby krém mierne stuhol.
Dno tortovej formy (spodný korpus) tiež potrite marmeládou.
Vyberte plech z chladničky a z cesta vykrajujte tenšie pláty. Vyskladajte ich do guľatej tortovej formy tak, aby bola celá zaplnená.
Hornú časť torty potrite krémom. Potom vložte aspoň na 1 hodinu do chladničky.
Nakoniec z torty zložte tortovú formu a potrite krémom strany torty.
Ozdobte tortu polevou, dekoráciami a HARIBO medvedíkmi.

Video s receptom si môžete pozrieť tu:

Tip:
Pri vmiešavaní žĺtkov a ďalších ingrediencií do snehu buďte veľmi opatrní a jemní. Je to fáza, kedy cesto môže spadnúť a nebude tak vo výsledku dostatočne vláčne.