Začíname s fotením – kompakt alebo zrkadlovka?

Pri kúpe nového fotoaparátu sa vám v dnešnej dobe ponúkajú dva základné typy fotoaparátov. Je to kompaktný fotoaparát a tzv. zrkadlovka. Poďme si vysvetliť aký je medzi nimi rozdiel, aké majú výhody a nevýhody.

 
Mnoho ľudí si zvolí drahé kompakty kvôli tomu, že si myslia, že zrkadlovky sú profesionálne aparáty, s ktorými sa ťažko technicky narába. Avšak toto nie je pravda, pretože dnešné zrkadlovky už majú niekoľko automatických režimov fotenia určených práve pre ľudí, ktorý sa boja zrkadloviek.
 
Kompaktné aparáty si ľudia kupujú preto, lebo väčšinu technickej práce za vás urobí automaticky foťák. Iba ho vytiahnete a cvakáte s tým, že vôbec nerozmýšľate nad nejakými nastaveniami. A práve toto je veľkou výhodou kompaktov. Nemusíte nič nastavovať. Ale niekedy by bolo dobré si prečítať aj príručku k novému foťáku, pretože aj s kompaktom sa dá „pohrať“, a môžete s ním vytvoriť nádherné obrázky, práve vďaka zmene nastavení v menu. Tieto nastavenia sa týkajú najmä clony, dĺžky expozície a svetlosti fotografie. U mnohých kompaktov sa dá s týmito nastaveniami veľmi pekne pohrať. Viac o týchto nastaveniach sa dozviete v ďalšom článku.
 
Nevýhoda kompaktov spočíva práve v ich doteraz spomínanej výhode – automatike. Bohužiaľ aj automatika sa dokáže často mýliť a neraz sa stane, že ak fotíte do protisvetla, foťák zle zaostrí a výsledný snímok je doslova svetlom „prepálený“. S kompaktom tiež ťažko spravíte fotografiu pohybujúceho sa objektu. Či už sa jedná o športovú, motoristickú fotografiu a pod. Je to spôsobené tým, že sa nedá znížiť dĺžka času expozície na takú krátku, aby „zmrazila“ daný moment.
 
Zrkadlovka. Dnešné digitálne zrkadlovky sú univerzálne fotoaparáty, s pomocou ktorých odfotíte naozaj hocičo. Od krajín, cez portréty až po akčné športové fotografie. V menu máte na výber niekoľko režimov ako napríklad krajina, makro, portrét, šport atď. Samozrejme, že obsahujú aj funkciu nahrávania videa v HD kvalite. Pokiaľ ste zručnejší, tak môžete prepnúť na niektorý z manuálnych alebo poloautomatických režimov, kde si môžete expozíciu korigovať podľa vlastných predstáv. Ďalšou výhodou zrkadloviek je to, že si postupne môžete dokupovať a meniť objektívy podľa vašej potreby.
 
A nevýhody zrkadlovky? Technické nevýhody oproti kompaktom neexistujú, keďže už každá dnešná zrkadlovka má aj plne automatický režim. Avšak jedna nevýhoda sa nájde, a tou je cena. Aj keď ceny zrkadloviek v porovnaní s kompaktmi klesli, tak si za zrkadlovku stále budeme musieť nejaké to euro priplatiť.
 
Ale z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že sa to oplatí. Pokiaľ sa rozhodujete medzi zrkadlovkou a kompaktom, radšej si trochu priplaťte, alebo si kúpte za cenu kompaktu staršiu zrkadlovku. Nebudete ľutovať.
 
Martin Sarvaš