• 21.05.2012

Bavíme sa fotografiou

Fotografia neslúži iba ako zachytenie určitého momentu života, ale dá sa ňou tiež zabaviť. Stačí nám k tomu digitálny fotoaparát a nejaký kamarát, ktorý je ochotný vám zapózovať. A môžete vyraziť.

 
Určite ste mnohí v posledných rokoch videli fotografie, na ktorých vyskakujú ľudia do výšky a fotograf ich v tomto momente zachytí. A presne o tomto štýle fotenia si budeme hovoriť. Tieto fotky niekedy vyzerajú ako fotomontáže, aj keď sa o ne vôbec nejedná.
 
Ale poďme k samotnému foteniu. Nájdite si vhodné miesto na fotenie, najlepšie medzi ľuďmi, a môžete začať. Povedzte modelovi aby sa okolo vás prechádzal ako každý iný, ale občas si pri tom jemne poskočil. Na atmosfére dodá, ak má v rukách nejakú rekvizitu, najlepšie niečo, čo sa používa v bežnom živote (noviny, dáždnik, mobil...). Vy sa ho snažte vo výskoku zachytiť. Týmto vytvoríte efekt, že na ľudí okolo pôsobí gravitácia, ale na vášho kamaráta nie. Samozrejme nesmie skákať meter do výšky. Práve toto môže spôsobiť efekt neprirodzenosti na fotke. Stačí si iba trochu poskočiť.
 
Pri tomto type fotografie je dôležité nájsť správne miesto na fotenie. Ale platí tu, že čím je miesto obyčajnejšie a pre ľudí bežnejšie, tým je fotografia zaujímavejšia. Preto sú vhodné miesta ako rôzne námestia, priestory pred obchodmi, priechody pre chodcov, parky a pod.
 
Fotenie medzi ľuďmi je dobré aj z toho titulu, že na vás a hlavne na skákajúceho modela, budú ľudia nechápavo pozerať. A aj toto dokáže často fotografii pridať na atmosfére. Vznikne tým pádom efekt ľudí pozerajúcich sa na človeka, ktorý sa vznáša nad zemou.
 
Pod článkom si môžete pozrieť pár fotografií, ktoré som fotil týmto štýlom. Ako budete vidieť, použil som v nich metlu, ako „dopravný prostriedok“ a model skákal z rôznych vyvýšených miest, ktoré som z fotografie odrezal a vznikol tým efekt, že na metle lieta.
 
 
 
 
 
Martin Sarvaš