Mobil na hranie hier: Ktoré parametre sú kľúčové?

Mobil na hranie hier: Ktoré parametre sú kľúčové?

S vývojom smartfónov sa rozširuje aj ponuka mobilných hier. Aby bolo ich hranie skutočným zážitkom, sledujte pri výbere telefónu nasledovné parametre.

Čo je herný telefón?

Za herné mobily môžeme považovať prakticky akýkoľvek smartfón, ktorý spĺňa náročnejšie parametre najnovších hier. Ide najmä o väčšie úložisko, výkonnejší procesor či RAM a, samozrejme, kvalitný displej s vysokým rozlíšením. Trh však ponúka aj špeciálne navrhnuté herné mobilné zariadenia, ktoré okrem vyššieho výkonu disponujú aj špeciálnymi hardvérovými tlačidlami pre lepší zážitok z hry, či chladením, ktoré zabezpečí plynulosť hrania. Zariadenia si tiež môžete obohatiť a z mobilu tak spraviť celý herný set. Chýbať by určite nemali kvalitné slúchadlá, či kryt na iPhone alebo Android pre ešte lepší úchop zariadenia počas hrania.


Zdroj: pexels.com / RODNAE Productions

Veľkosť a rozlíšenie obrazovky

Hrať hru na malom displeji s nízkym rozlíšením by bolo skôr trápenie ako dobrý zážitok. Hráč počas hry potrebuje mať od displeja dobrú odozvu a niektoré hry je na menšom displeji prakticky nemožné ovládať. Preto dbajte nielen na veľkosť displeja, ale aj na jeho rozlíšenie. Vývoj displejov v posledných rokov napredoval vysokým tempom, a preto nie je problém naraziť na Full HD, či 4K displeje. Problémom je, že pri recenziách, napríklad na videách, je niekedy náročné rozdiel v kvalite displejov rozoznať. Preto, ak je to možné, bude najlepšie mobilné zariadenie vidieť naživo a vyskúšať.

Kapacita batérie a rýchlosť nabíjania

Čím viac času plánujete stráviť hraním hier, tým väčšiu kapacitu batérie budete potrebovať. Samozrejme, batériu je možné nabíjať aj počas hrania, avšak kábel môže niektoré činnosti v hre obmedzovať. Hranica, pod ktorú by ste s kapacitou batérie nemali ísť, je 4 500 mAh. Rozhodne si všimnite aj údaj o rýchlosti nabíjania. Ak by ste sa však mali rozhodovať medzi väčšou kapacitou alebo vyššou rýchlosťou nabíjania, siahnite radšej po modeli s väčšou kapacitou batérie.

Zdroj: pexels.com / Rann Vijay

Procesor, RAM a úložisko

Dôležitou súčasťou mobilu určeného na hranie hier je procesor, ktorý spracováva dáta prijaté zariadením. Hry sú čoraz náročnejšie na spracovanie, a preto je výkonný procesor nevyhnutný. Štvorjadrový procesor je dnes už samozrejmosťou a s osemjadrovým si bez problémov zahráte aj tie najnáročnejšie hry.

Ďalšou dôležitou súčasťou je RAM. Opäť platí, že čím väčšia kapacita pamäte RAM, tým plynulejšie bude hra na vašom zariadení fungovať. Pre čo najlepší zážitok z hry sa môžete obhliadnuť po kapacite 8GB či 12GB. Benefitom kvalitnejšej RAM je aj celková odozva a fungovanie vášho zariadenia mimo hrania hier.

Čo sa týka pamäte zariadenia opäť platí, čím viac, tým lepšie. 128GB by vaše nové zariadenie podliezť nemalo. To vám zabezpečí dostatok miesta na hranie a aj nejaké fotografie, či videá. Ak ste vášnivý hráč a zároveň aj fotograf, či radi točíte videá, rozhodne lepšou voľbou by bolo 256 GB a viac. Samozrejme, fotografie a videá je možné mať uložené aj na úložisku. Všetko záleží od vašich preferencií.