13 najlepších anime seriálov, pri ktorých vám stúpne adrenalín

Je pozoruhodné, ako veľmi sa svet anime za posledné desaťročie rozrástol a akú nadobudol popularitu. Keďže pod anime spadajú všetky možné žánre a zápletky, nájdu si k nemu cesty najrôznejší diváci.

Napriek tomu, že sa nájde aj slušný počet vražedných epizód anime, thriller je jedným z jeho najviac podceňovaných žánrov. Je to večná škoda, lebo na rozprúdenie krvi v žilách nie je nič lepšie než dobrý adrenalínový thriller.

Ak teda túžite po adrenalíne, pohodlne sa usaďte a pripravte sa, že vás tieto majstrovské diela anime thrillerov vtiahnu do deja.

1.    Zápisník smrti

Zápisník smrti unudeného šinigamiho sa dostane do rúk nepokojného, no inteligentného študenta menom Light Yagami. Light si prečíta jeho pokyny a čo najrýchlejšie zabíja podlých zločincov, ktorých mená potom zapisuje do tohto zápisníka.

Nevysvetliteľné vraždy zločincov po celom Tokiu prinútia japonskú políciu požiadať o pomoc superinteligentného vyšetrovateľa známeho len pod iniciálou L. Podarí sa vyšetrovateľovi v štýle Sherlocka Holmesa zastaviť mladíka obdareného schopnosťami mocnej nadprirodzenej bytosti?

2.    Higuraši - Keď plačú

Je nemožné nehodnotiť anime podľa grafického štýlu a atmosféry, no Higuraši – Keď plačú zámerne popiera všetko, čo by sme podľa jeho roztomilého a príjemného vizuálu od neho očakávali.

Spočiatku pôsobí ako bežné anime o skupine blízkych priateľov v škole, no čoskoro sa ukáže, že ide o záhadný príbeh vraždy pre dospelých s hlbokým, nadpozemským podtextom.

Higuraši prinajlepšom vháňa postavy aj diváka do falošného pocitu bezpečia, aby sa vzápätí všetko zrútilo a zavládol chaos. Je to naozaj napínavý divácky zážitok.

3.    Steinova brána

Rintarou Okabe je podivný samozvaný vedec, ktorý trávi všetok svoj čas v laboratóriu, kde robí nezmyselné vedecké pokusy. Jedného dňa však zistí, že jeden z jeho projektov dokáže prenášať správy do minulosti.

Zmena minulosti, samozrejme, navždy mení budúcnosť. To Rintarou a jeho pestrá banda nečakali. Čoskoro sa ocitnú v zložitejších situáciách, a tak zistia zistia, že cestovanie v čase má vysokú cenu.

4.    Agent Paranoja

Satoši Kon, priekopnícky filmár, ktorý stojí za legendárnymi filmami ako Perfect Blue, Paprika a Herečka tisícročia, je jednou z najznámejších osobností v oblasti anime.

Jeho prvým krokom do prostredia televízie bol seriál Agent Paranoja. Predkladá pútavý príbeh o mestečku, ktoré nakoniec podľahne narastajúcej hrôze z imaginárneho strašidla známeho ako Lil\' Slugger. Lil\' Slugger je problémový stredoškolák, ktorý rád straší mesto Musašino na kolieskových korčuliach so zlatou bejzbalovou pálkou v ruke.

Upúta pozornosť dvoch vyšetrovateľov, ktorí začnú hľadať spôsob, ako zabrániť chlapcovi v ďalšom útoku. Keďže sú však miestni obyvatelia čoraz podozrievavejší a hysterickejší, vyšetrovatelia čoskoro pochopia, že to nie je až taký jednoznačný prípad, ako predpokladali.

5.    Monštrum

Kenzo Tenma je neurochirurg v Nemecku, ktorému sa darí všetko – až kým sa nerozhodne zachrániť život malého dieťaťa namiesto života starostu. Stratí svoje postavenie a pozíciu v nemocnici, no keď sa obeťami vraždy stanú všetci, ktorí ho nahradili, rýchlo sa vráti na svoje bývalé miesto.

Začnú naňho, samozrejme, ukazovať prstom ako na vinníka a on musí zistiť, čo sa deje, aby očistil svoju povesť. Kenzo Tenma si čoskoro začne uvedomovať, že netvorom ktorého hľadá je asi mladík, ktorého zachránil, lebo sa stane očitým svedkom ďalšej takejto vraždy.

Monštrum je pravdepodobne jeden z najlepších thrillerov, aké boli kedy natočené, so zápletkou zabalenou ako cibuľa, kde sa postupne odlupuje jedna ohromujúca vrstvu za druhou.

6.    Re: Zero

Všetci vieme, že seriály žánru isekai sú zvyčajne dosť pohodové, lebo hlavný hrdina je väčšinou neporaziteľný a prostredie je pokojné a bezstarostné. V tomto seriáli je to však inak.

Náš hlavný hrdina je obyčajný človek, ktorý, keď zomrie, získa schopnosť cestovať späť v čase. Používa ju často, takže často zomiera.

Re: Zero je pochmúrny a zároveň svieži svojím prístupom k žánru isekai. Je ťažké dostať sa v tomto svete kamkoľvek, takže každý krok vpred je boj a je vzácny.

Okrem tohto vražedného konceptu je nesmierne napínavý aj zvukový efekt, keď hlavný hrdina pretáča čas.

7.    Death Parade

Ľudí, ktorí zomrú, privíta nápis „Vitajte v Quindecim“ a ten ich zavedie do bizarnej krčmy s bielovlasým barmanom Decim. Sedia tu dvojice zosnulých hrajúcich hry. Toto však nie je len hra! O osude zosnulých duchov rozhodujú výsledky hier (ktoré sa spočiatku zdajú byť neškodné). Víťazi sa reinkarnujú, zatiaľ čo porazení sú odsunutí do Prázdnoty, kde sa ich duše budú rozkladať donekonečna.

Čím dlhšie sa hra hrá, tým viac sa prejavujú skutočné úmysly ľudí. Death Parade je umelecké dielo, pri ktorom budete špekulovať, kto dostane ďalšiu šancu. Počas 12 epizód tohto psychologického thrilleru zažijete všetky možné emócie a zoznámite sa s viacerými osobami.

8.    Zasľúbená Krajina Nekrajina

Zdanlivo veselé siroty bývajú v dome Grace Field. Nikto však nedokáže vysvetliť, ako je možné, že každých pár mesiacov sa mladý človek presunie do inej rodiny, aby potom úplne zmizol. Zatiaľ čo väčšina detí v sirotinci si to akoby nevšímali, traja súrodenci sa rozhodnú nevysvetliteľné zmiznutia vyšetriť.
Čoskoro odhalia desivú pravdu ukrytú za hranicami ich domu.

Niekoľko fantastických sekvencií v priebehu celej série vytvára pocit napätia. Dejové zvraty, ktorými musia hlavní hrdinovia prejsť, keď sa snažia odhaliť každý malý kúsok pravdy, sú veľmi presvedčivé.

9.    Mesto, v ktorom neexistujem

Hlavným hrdinom príbehu je Satoru Fudžinuma, mladý muž z mesta Čiba s darom, ktorý volá „Revival“. Táto schopnosť mu umožňuje cestovať v čase niekoľko sekúnd pred život ohrozujúcu udalosť a zabrániť, aby sa zopakovala.  

Satorova matka bola zavraždená v jeho vlastnom dome a vďaka svojej schopnosti sa prenesie 18 rokov do minulosti, čo mu umožní nielen zachrániť matku, ale aj zabrániť únosu troch kamarátov z detstva.
Existuje niekoľko anime seriálov so sériovými vrahmi alebo skorumpovanými zložkami spoločnosti v strhujúcich kriminálnych príbehoch. Mesto, v ktorom neexistujem je žánrová dekonštrukcia, ktorá spája cestovanie v čase a aspekty zámeny tiel, aby vykreslila zničujúci príbeh o strate.

10.    Anazâ

Kouiči Sakakibara, študent, ktorý prestúpil na inú školu, si hneď všimne, že všetci na škole vrátane profesorov akoby zámerne nevedeli o existencii Mei Misaki. Nedbá na rady svojich priateľov a spriatelí sa so záhadným a osamelým jednookým dievčaťom.

Potom sa dozvie o takmer 50 rokov starej vražde študentky a krátko nato začnú žiaci severnej školy 3-3 v Jomijame umierať desivým spôsobom. Ukáže sa, že mesto má dôvod na strach a skľúčenosť. Anazâ je mrazivý hororový thriller, ktorý od divákov vyžaduje, aby sa rovnakou mierou pozerali na temnotu a svetlo. Diváci si príbehy určite zamilujú.

11.    Kakegurui

Kakegurui je jedinečná anime šou, ktorá si divákov buď získa, alebo sa im bude zdať šialená. Dej anime sa odohráva v prostredí súkromnej internátnej školy, kde sa hazardné hry používajú ako prostriedok dominancie.

Jabami, nová študentka, u ktorej sa prejavujú vážne príznaky patologického hráčstva, svojím netradičným prístupom k týmto aktivitám narúša súčasný stav. Je úžasné, aké napätie dokáže Kakegurui vyvolať z malých stávok a ako dokáže tieto hry premeniť na situácie, v ktorých ide o život alebo smrť. Intenzívna energia dáva príbehu nový rozmer napätia a drámy.

12.    Fantóm

V Amerike dosahuje mafiánska kriminalita nevídané rozmery a vraždy sú na dennom poriadku. Za týmito aktivitami stojí temná firma Inferno, ktorá na vraždenie ľudí používa svoju najväčšiu zbraň — Fantóma. Keď sa japonský cestovateľ stane svedkom jednej z Fantómových vrážd, zadržia ho, úplne mu vymyjú mozog a premenia ho na bytosť „Zwei“ — ľudského vraha.
Podarí sa turistovi, ktorý sa stal ďalšou z bábok firmy Inferno, utiecť skôr, než stratí svoju hodnotu? Dozviete sa, keď si pozriete Fantóma.

13.    Teror v Resonance

Keď sa dvaja dospievajúci chlapci prihlásia k zodpovednosti za sériu bombových útokov, ktoré sa odohrali v Japonsku pred šiestimi mesiacmi, okamžite na seba pritiahnu pozornosť japonských úradov.

Chlapci sa identifikujú ako Sfinga a jediná informácia, ktorú o nich polícia má, je slovo VON. Tento nápis namaľovaný červenou farbou sa našiel v niekdajšej jadrovej elektrárni. Trojica prisahá, že celé Japonsko uvrhne do chaosu a strachu a vyvolá všeobecnú paniku a úzkosť. Teraz je na policajtoch, aby s tým skoncovali.

Teror v Resonance stavia veľké dejové línie, ktoré sa nakoniec osvedčia vďaka dobre napísaným a fascinujúcim postavám. Často špekulujete, čo sa stane v nasledujúcej minúte – ak sa vôbec niečo stane.