• 24.05.2012

Momentky z ulice, street fotografia

 

Za tzv. street (z angl. street – ulica) fotografie sa považujú fotky, ktoré zachytávajú určitý zaujímavý moment v živote. V uliciach sa toho odohráva neúrekom, takže sa dá povedať, že takýto typ fotografie je nekonečným zdrojom nových nápadov a fotografií. Každý moment je špecifický a odohrá sa iba raz, čo znamená, že máte väčšinou iba jeden alebo veľmi málo pokusov zachytiť daný moment.
 
Momentky z ulice patria medzi najjednoduchšie a zároveň najzložitejšie techniky fotografovania. Najjednoduchšie v tom, že takéto fotenie vám stačí obyčajný fotoaparát, dokonca aj mobilným telefónom sa dá spraviť pekná fotka. Takže po technickej stránke je to jedna z najmenej náročnej fotografie. Ale na druhej strane street fotograf musí vedieť pohotovo zareagovať na situáciu a zároveň vymyslieť zaujímavú kompozíciu. Pretože nie každá fotografia, ktorá vznikne  na ulici je streetfotografia. „Cvak“ na ulici, na ktorom je zachytený ničím nezaujímavý dav ľudí  do tohto žánru nespadá.
 
Správny street fotograf má aparát stále pri sebe, pripravený na použitie. V takejto fotografii platí niekoľko nepísaných pravidiel. Sú to napr. neobmedzovať fotených ľudí, komunikácia s fotografovaným objektom, netradičné kompozície a pod. Street fotografia nie je len o fotografii, ale aj o prístupe k ľudom. Dôležité je využívať prostredie v ktorom fotíme. Niekedy fotografia obyčajného človeka pri netypickom billboarde dokáže byť veľmi zaujímavá. Preto je dôležité stále sledovať ľudí naokolo a všetko čo sa deje. Zaujímavé situácie vznikajú nielen na ulici, ale aj v dopravných prostriedkoch, v podchodoch, v obytných priestoroch a vlastne všade tam, kde je nejaký „pohyb“, či už zvierat, alebo ľudí. Fotograf, čo fotí „pouličné“ momentky, a to hlavne na Slovensku, musí byť obrnený trpezlivosťou a musí byť pripravený na to, že ľudia naňho budú niekedy nepríjemne pozerať. V zahraničí takéto situácie nastávajú v menšom množstve, pretože ľudia sú zvyknutí na turistov a konfliktné situácie sú iba zriedkavé.
 
Na záver už len toľko, ako povedal francúzsky fotograf Marc Riboud: „Najdôležitejším prvkom výbavy street fotografa je pár pevných pohodlných topánok“. Takže sa nebojte a vyrazte smelo do ulíc.
 
 
 
Martin Sarvaš