Tipy, ako fotiť deti

Aj vy ste si pred narodením dieťaťa vraveli, že sa nemienite ako vaši známi zúčastňovať na baby spame na sociálnych sieťach? Nuž, pravdepodobne ste svoje predsavzatie porušili hneď v prvý deň po príchode z pôrodnice. Poradíme vám, ako spraviť svojim deťom čo najlepšie fotky, aby ste sa od druhých aspoň odlišovali špičkovou kvalitou.

Nechajte vyniknúť charizmu dieťaťa
Častou chybou fotografov amatérov je vymýšľať pre svoje dieťa dokonalé kulisy a rekvizity, ktoré by dotvorili atmosféru fotografie. Dieťa obložia plyšovými hračkami, hrkálkami, posadia ho na lúku plnú púpav a podobne. Uvedomte si však, že dieťa je samo osebe ako taká kvetinka a nepotrebuje sa biť o pozornosť s ostatnými predmetmi a pozadím. Nechajte druhých, aby sa kochali na jeho vzhľade a nie na tom, koľko má hračiek a v akom krásnom prostredí sa nachádza. Pozor si však dajte na pár detailov, ktoré by kvalitu vášho záberu mohli ohroziť. Aj ten najkrajší záber často pokazí fliačik na podbradníčku či predmet, ktorý na fotografii nemá čo robiť. Reč je napríklad o ockových ponožkách povaľujúcich sa na gauči (a vlastne všade!) alebo o niekoho končatinách. Takisto je dôležité, aby malo dieťatko na fotke celú ručičku a aj hlavu, fotka predsa nie je kúsok zo skladačky puzzle, má to byť hodnotná pamiatka.  

Stavte na prirodzenosť
Rozhodli ste svojho drobca odfotiť, no akosi nemá náladu s vami spolupracovať. Radšej sa zbytočne neznervózňujte a nesnažte sa mu vysvetliť, aby si pekne sadol a usmieval sa na vás. Deti významu fotografovania ešte nerozumejú a zbytočne ich odtrhnete od hry a pokazíte im dobrú vôľu. Dieťatko na fotografii však nemusí vždy rovno sedieť a hľadieť priamo do objektívu. Zachyťte si radšej jeho hru, práve blízky vzťah k hre ho v útlom veku veľmi charakterizuje. Autenticita fotiek je vítaná. Nič sa nevyrovná radosti v detských očiach, ktorá sa tam črtá pri hre s obľúbenou hračkou. Zachyťte fotoaparátom všetky situácie, na ktoré budete v budúcnosti s nostalgiou spomínať. Ako si dieťatko čistilo prvé malé zúbky, ako pilo na vašej posteli mliečko, ako si dvíhalo nohy až k hlave, aké bolo fascinované, keď pozorovalo práčku v akcii, aké smetisko po ňom ostalo, keď prvýkrát dostalo do ruky chlebík, ako vám „upratovalo“ skrine a zásuvky, zachyťte, keď si prvýkrát sadne s plačom na nočník alebo sa bude voziť na svojej prvej trojkolke. Tieto zábery budú mať po rokoch veľkú hodnotu.

Hra s farbami
Zatiaľ čo my dospelí si na fotenie obliekame najlepšie kúsky oblečenia, deťom stačí aj obyčajná plienka alebo dupačky svetlých neutrálnych farieb a hneď nad fotkami každý ochká. Vykašlite sa na nápadité vzory a nápisy, nejde o reklamu módnej značky, ale o osobnosť vášho drobčeka. Ideálne osvetlenie získate, ak budete dieťa fotiť v blízkosti okna, dajte si však záležať na správnom uhle. Snažte sa fotiť z perspektívy dieťaťa, fotky budú oveľa prirodzenejšie a s dieťaťom budete môcť udržiavať lepší kontakt. Ak by ste dieťatko fotili z výšky, opticky deformujete jeho telesné proporcie. Hlavička sa bude zdať veľmi veľká a končatiny zasa malé. Dajte si na to pozor.

Nečakajte na vhodný okamih
Pravda je taká, že sa často oberáme o krásne chvíle strávené s deťmi, pretože striehneme na ten najvhodnejší záber. Lenže deti sú neustále v pohybe, spoznávajú svet a málokedy obsedia na jednom mieste. Preto je dobré mať rýchle zariadenie, ktoré vie včas zareagovať, alebo jednoducho fotiť a fotiť, isto sa medzi sto zábermi nájdu dva hodné uznania. Jednoduchšie to je, keď dieťatko spí, avšak i tu si treba nájsť vhodný uhol. Ak pri uspávaní drobčeka trávite veľa času, určite by vás nahnevalo, keby vaše malinké zobudilo stlačenie spúšte, a tak je najlepšie vyčkať, kým sa prebudí. Keďže najčastejšie fotíte v nie práve najpriaznivejších podmienkach, je dobré nastaviť vysokú citlivosť ISO pre kratšie expozičné časy. Budete vedieť lepšie reagovať na pohyb dieťaťa. Pri nižších clonových hodnotách dosiahnete menšiu hĺbku ostrosti a vaše dieťa oproti pozadiu lepšie vynikne. Nezabudnite správne zaostriť na oči dieťaťa.

Čím viac budete dieťa fotiť, tým lepšie si na to zvykne. Časom si to už nebude ani uvedomovať, a tak sa na fotke bude tváriť prirodzene. Niektoré deti sa totiž vo vyššom veku fotografov dosť hanbia a je problém ich dať vyfotiť napríklad aj v ateliéri.