Strážca vašich najkrajších spomienok – Dron nie je iba hračka

Pamätáte si tie roky, kedy digitálne fotoaparáty boli privilégiom profesionálov? Odvtedy už prešlo dobrých pár rokov, v súčasných rokoch sú bežnou výbavou každej domácnosti. Dokonca aj stihli vyjsť z módy, pretože ich nahradili kamery mobilných telefónov. Vyzerá to tak, že najnovším trendom na scéne fotografovania je dron. Svadobné videá, veselé fotky z rodinných osláv, špeciálne spomienky z epickej narodeninovej párty alebo profesionálne videoklipy – v súčasnosti je už skoro nepredstaviteľné, aby niečo z toho uzrelo svet bez aspoň jediného záberu s dronom. Rozmýšľate nad kúpou takéhoto šikovného technického pomocníka? Pred kúpou si prečítajte nasledujúcich pár bodov, možno sa dozviete niečo nové a hlavne užitočné.

Čo je dron?

Dron je diaľkovo riadené vozidlo, presnejšie lietadlo bez pilota. V odbornej literatúre, ktorá inklinuje k zahraničným výrazom, môžete tento nástroj nájsť pod skratkou UAV. Pochádza z anglického slovného spojenie Unmanned Aerial Vehicle. Spočiatku bol dron vojenským prostriedkom, a dôvod, prečo sa dostal do vedomia širšej verejnosti je ten, že zvláda mnoho funkcií – je použiteľný na rôzne veci od voľnočasových aktivít až po priemyselné využitie.

Typy dronov

Možno máte jasný zámer, možno si chcete zaobstarať trendy technickú vychytávku. V každom prípade si pred kúpou dronu premyslite, na čo ho chcete používať. Zvážte, aké vlastnosti by malo mať vaše lietadielko (napr. GPS, funkcia „follow me“, detekcia prekážok, kamera, schopnosť návratu k štartu atď.) a či ho chcete používať vnútri alebo vonku (indoorové alebo outdorové drony).

Existuje však aj úplné základné delenie dronov, a to podľa počtu vrtúľ:

    Drony s tromi vrtuľami (trikoptéry) – ak vaším cieľom je fotenie alebo natáčanie videí, tento typ dronu vám neodporúčame. Je pravdepodobné, že neudrží kameru.
    • Drony so štyrmi vrtuľami (kvadrokoptéry) – asi najpopulárnejšie a najflexibilnejšie z aspektu využitia. Nemali by mať problém s kamerou. Sem patria dnes veľmi trendy RC drony, ak siahnete po takomto kuse, nič nepokazíte.  
    Drony so šiestimi vrtuľami – síce sa vyznačujú stabilitou a vysokou výkonnosťou, ale sú trošku neobratné. Ak chcete vyhotoviť video s väčšou kamerou, tak možno práve tento typ dronu bude pre vás ten pravý.
    Drony s ôsmimi vrtuľami – veľmi ťažké, ale stabilné aj v zlom počasí.

TIP: Na e-shope aeromodel.sk nájdete viacej rc modelov.

Ako sa fotí s dronom?

Posledné roky sa čoraz väčšej popularite tešia fotografické snímky z vtáčej perspektívy. Teda, obľúbené boli už aj dlhé roky predtým, ale dnes už takéto vidíte aj na domácich videách. Je to splnený sen mnohých amatérskych fotografov a kameramanov a potešenie pre divákov.

Ak ste v tejto oblasti začiatočníkom, máme pre vás pár tipov:

   1. Síce kvalita kamery a/alebo fotoaparátu vo veľkej miere ovplyvňuje výsledok, rozhodujúce sú skôr aj tak svetelné podmienky. Preto pri kúpe dronu s kamerou sa rozhodujte radšej na základe toho, kde budete fotiť, než podľa parametrov kamery.

    2. Profesionálni fotografi uprednostňujú „surové dáta“, čiže RAW súbory. Nezabudnite na to, že tieto vám ponúkajú oveľa viac možností na úpravu a opravu záberov.

    3. Aj tie najstabilnejšie drony reagujú na pohyb vzduchu. Možno na zemi vládne bezvetrie, ale vyššie už fúka jemný vietor. Preto svoj stroj držte tak 15 sekúnd v pármetrovej výške, zvážte, či sa vám oplatí ísť aj vyššie. Takto uvidíte aj prípadné iné nezrovnalosti (napr. nefunkčná vrtuľa).

    4. Pozor na hmyz, ale hlavne na vtáky. Niektoré môžu váš dron považovať za nepriateľa.Zdroj fotiek: freepik.com, librestock.com