Tipy, ako mať vaše fotky z dovolenky dokonalé

Pohnúť sa v dnešnej dobe niekam bez mobilného telefónu si nevieme vôbec predstaviť. Ak si ho, nedajbože, zabudneme doma, celý deň máme pocit, že chýba kus z nás... Rovnako nešťastne sa môžeme cítiť, keby sme si na našu letnú dovolenku zabudli zbaliť fotoaparát. Takže – bod číslo jeden: nezabudnúť na foťák. Bod číslo dva: zapamätať si pár fígľov, aby boli vaše fotky dokonalé.

Kvalita fotiek aj vďaka fotoaparátu

Ako nepostavíte dom bez kvalitnej strechy alebo škridly, tak nespravíte kvalitnú fotografiu bez kvalitného fotoaparátu. Pri rozhodovaní vám môžu poslúžiť odborné články publikované na internete alebo v časopisoch, ale aj referencie vašich známych, diskusné fóra či predajcovia v kamenných či internetových predajniach. Zadovážite si kompakt alebo radšej digitálnu zrkadlovku či polaroid? Čo patrí medzi ich hlavné prednosti a možno aj nevýhody? Zvládne ich používanie aj laik alebo iba kvalifikovaný profesionál? Zistite si, ktorý typ zariadenia bude pre vás najvhodnejší vzhľadom na vaše skúsenosti, finančné možnosti, ale aj objekt fotografovania. 

Na myšlienke záleží

Fotografia nemusí byť dokonalá len z toho dôvodu, že bol perfektne nastavený foťák a vyhovoval aj uhol fotenia a svetelné podmienky. To, na čom záleží, je aj samotný objekt fotenia, myšlienka celej snímky. Sú ľudia, ktorých hlavným cieľom je proste iba fotiť. Spravia si na dovolenke fotku každú chvíľu a potom majú v počítači milión záberov, z ktorých reálne uzrie svetlo sveta možno len desať vhodných. Keď budete fotiť vy, vždy si premyslite, či bude záber dokonale vystihovať danú atmosféru. Niekedy jedna dobre urobená fotka povie viac ako tisíc bezduchých momentiek. Umenie je vystihnúť ten správny okamih. Jas v očiach dieťaťa, keď sa čľapká v bazéne, motýľ, ktorý vám pristane na palci nohy pri východe slnka, štrnganie pohármi počas záhradnej grilovačky...

Využívajte príslušenstvo

Výmenné objektívy, filtre, blesky, diaľkové spúšte, pamäťové karty, batérie, statívy, softvéry na úpravu fotiek... Všetko toto vám má poslúžiť, keď chcete spraviť dokonalý záber. Najmä majte pri sebe vždy voľnú pamäťovú kartu, keď sa vám zaplní tá vo foťáku. Nedostatok kapacity by spôsobil, že by ste boli nútení vymazávať nepotrebné zábery z pamäťovky, zatiaľ čo objekt vášho záujmu by bol už dávno fuč. Rovnako je to aj s batériou. Nespoliehajte sa na to, že máte baterku nabitú na sto percent. Aj rôzne teplotné podmienky môžu mať vplyv na výdrž batérie. Buďte vždy pripravení a majte v zálohe ešte jednu nabitú batériu, zíde sa vám, pokiaľ idete na dlhší výlet a nemáte k dispozícii nabíjačku. Filtre a softvéry na úpravu fotiek dokážu zamaskovať drobné nedostatky a vyzdvihnúť to, čo je na snímke pekné alebo dôležité.

Fotografie ľudí

Keď fotíte osoby, nesnažte sa za každú cenu spraviť im fotku na dopoludňajšom slnku. Iba by ste zbytočne zvýraznili ich vrásky. Fotografujte ľudí zhora, čím opticky predĺžite ich trup a budú vďaka tomu pôsobiť chudšie. Pri vytváraní vhodných póz pracujte s rukami a nohami vášho objektu – navrhnite mu, aby si dal ruky vbok alebo prekrížil členky či naklonil hlavu, tvár tým nadobudne milší výraz. Fotky nemusia byť vždy strojené, s ľuďmi, ktorí majú ruky stroho umiestnené pri tele a usmievajú sa pritom pri nejakom pamätníku. Buďte kreatívni!  

Ako zachytávať prírodu

Najlepšie zábery v prírode vznikajú v poobedňajších hodinách alebo keď je zamračené. Tieň, ktorý by vrhali objekty pre silné slnko, by na fotografii nevyzeral veľmi pútavo. Pracujte s hĺbkou ostrosti a premýšľajte, ktorý záber poskytuje také farby, že bude fotografia vyzerať ako obraz. Pokiaľ máte záujem fotografovať zvieratá, využite možnosť maskovania ako poľovníci. Do prírody sa radšej vyberte s digitálnou zrkadlovkou, hoci prekvapiť môže už aj kompakt.