Fotografia naša denno-denná

S fotografiou sa ľudia stretávajú denno-denne. Či už je to na internete, v novinách alebo na sociálnych sieťach. Často si to ani neuvedomujeme.

 V dnešnej dobe moderných technológií dokáže človek vytvoriť peknú fotografiu už s pomocou telefónov. Tie majú často vysoké rozlíšenia, ktoré sme mohli donedávna vidieť iba na digitálnych fotoaparátoch. Milióny ľudí denne fotia pomocou telefónov preto, aby sa mohli podeliť o svoje zážitky s priateľmi na sociálnych sieťach. Tak isto už existuje mnoho mobilných aplikácií, pomocou ktorých v momente fotky upravíte priamo v telefóne.
 
Ale všetkého treba s mierou. U mobilnej fotografie sa treba riadiť mottom „menej je viac“, pretože práve spomínaná úprava cez aplikácie často fotku pokazí, aj keď ľudia si v danom momente myslia, že jej dodali ten spávny „šmrnc“. A preto sa treba radšej naučiť lepšie ovládať nastavenia fotoaparátu, ako bezhlavo preháňať fotky cez fotoaplikácie.
 
Ako na to? Dnešné mobilné telefóny majú vo výbave fotoaparáty, u ktorých sa dá veľmi jednoducho nastaviť expozícia. Dá sa nastaviť citlivosť svetla, vyváženie bielej, clona atď. Týmto by som chcel veľmi jednoducho vysvetliť, ako sa dá správnym vyvážením nastavení dosiahnuť pekná a zaujímavá fotografia.
Citlivosť svetla, alebo tiež ISO vo fotoaparátoch znamená svetlosť fotky. Čím väčšie číslo je nastavené na citlivosti svetla, tým bude fotka svetlejšia. Počas dňa je najlepšie používať čo najmenšiu citlivosť, pretože môže dôjsť k zbytočnému zašumeniu fotografie. Naopak podvečer a večer je dobré citlivosť zvýšiť.
 
Vyváženie bielej je jedna z najdôležitejších vlastností, ktorou dokážeme ovplyvniť expozíciu a celkový dojem z výslednej fotografie. Dá sa nastaviť napr. na žiarivkové svetlo, denné svetlo, zamračené atď. Pri zmene nastavení by ste si všimli, že sa farby na displeji úplne zmenili. A napríklad práve týmto nastavením sa dá dosiahnuť veľmi zaujímavá fotka. Napríklad keď nastavíme vyváženie bielej na zamračené, aj keď tak v skutočnosti nie je, fotka bude mať studený nádych, čo môže mať niekedy pekný efekt. Podobne to funguje aj opačne. To znamená ak nastavíme vyváženie na denné svetlo, aj keď je zamračené, fotka bude mať krásne oranžové až červené farby.
 
Blesk býva často tiež súčasťou mnohých mobilných telefónov. Skutočnosťou je, že ľudia blýskajú s foťákmi, aj keď je to vôbec nie je potrebné. Základným kameňom úrazu býva práve to, že sa blesk používa, keď sa fotograf nachádza veľmi blízko k foteným objektom. Často sa preto stáva, že tváre bývajú doslova „preblesknuté“ a nie je ich vôbec vidieť. Je to spôsobené tým, že intenzita blesku sa nedá regulovať a záblesky bývajú dosť silné. A preto sa aj tu sa treba riadiť mottom „menej je viac“. Radšej sa treba od objektov vzdialiť aj za cenu, že na snímku bude viac prázdneho priestoru.
 
Okrem technického nastavenia fotoaparátu sa dá pekná fotka dosiahnuť práve tou správnou kompozícou. Ľudia pri komponovaní často vôbec nerozmýšľajú. Iba cvakajú a cvakajú. A to sa netýka iba tzv. mobilných fotografov ale často aj ľudí s profesionálnou výbavou. A pritom sa tá správna kompozícia dá vytvoriť veľmi ľahko. Už len zmenou uhla z pohľadu fotografa sa dá dosiahnuť krajší výsledok. Stačí sa pozrieť na slnko, z ktorej strany svieti, a polku kompozície máme zvládnutú. S telefónmi sa neoplatí fotiť proti slnku, pretože na fotke nebude vidieť takmer nič, keďže foťák nedokáže proti takému silnému svetlu zaostriť.
 
Treba pamätať, že na vytvorenie pekného a zaujímavého snímku nepotrebujeme drahé vybavenie digitálne fotoaparáty s vysokými rozlíšeniami. Stačí pri fotení, či už pamiatok, krajiniek alebo ľudí, trochu porozmýšľať a na svete je krásna fotka. Svetlo, svetlo, svetlo. To je to najdôležitejšie, čo si treba pri fotení všímať.
 
Martin Sarvaš