Výživový poradca radí: Je dobré jesť vajíčka každý deň?

Výživový poradca radí: Je dobré jesť vajíčka každý deň?

Otázka od vás:

Zaujímal by ma Váš názor na konzumovanie vajíčok, ak aktívne a pravidelne cvičím (2 až 3 razy do týždňa). Väčšinou si robím omeletu z 2 až 3 vajec, alebo si ich uvarím. Myslíte si, že je vhodné jesť ich skoro každý deň, alebo hlavne po tréningu a v ostatných dňoch radšej obmeniť jedálniček?

Osobne som zástancom pestrej stravy, čiže dennodennú konzumáciu vajíčok by som neodporučila. Ak nemáte zdravotné problémy, siahla by som po nich hlavne v tréningové dni a potom spestrila jedálniček inými zdrojmi proteínov. Treba si uvedomiť, že vajíčka sú prítomné v množstve iných produktov, ktoré denne jeme. Na to často zabúdame. Ak jeme niektorú potravinu príliš často, môžeme si „vypestovať“  potravinovú intoleranciu. Výnimkou nie sú ani vajíčka. Takisto si môžeme nadmernou spotrebou vajec (vaječných proteínov) podporiť dysfunkcie štítnej žľazy alebo nadmerne zaťažiť pečeň a ľadviny.

Vajíčka sú teda v primeranom množstve zdravé, ale  netreba to s nimi preháňať. Vo vašom prípade ich zrejme preferujete preto, lebo sú dobrým zdrojom plnohodnotných bielkovín a aj ďalších vitamínov a minerálov. Čo sa týka obsahu bielkovín, sú hlavne vo vaječnom bielku. Avšak treba si uvedomiť, že keď ich tepelne spracujete, ich využiteľnosť je značne horšia. Najlepší spôsob tepelnej úpravy je urobenie si praženice. Ak si ich uvaríte natvrdo, sú ťažko stráviteľné. Vyhnite sa aj kombinácii vajec s inými druhmi bielkovín a s tukmi.

Ako vajíčka nahradiť? Hlavne vo fitnes svete je zaužívané preferovať proteíny zo živočíšnych zdrojov kvôli ich plnohodnotnosti. No dostatočné množstvo kvalitných proteínov možno získať aj prísunom pestrej škály rastlinných bielkovín a ich vhodných kombinácií. Skúste si teda jedálniček spestriť konzumáciou strukovín vrátane sóje (aj na našom trhu sú napríklad kvalitné a veľmi chutné sójové nátierky, aj kvalitné tofu), quinoy, orieškov a orechových masiel, semien (tekvicové, chia, sezamové) atď.

Na otázku odpovedala: Mgr. Miroslava Miková, odborník na výživu a suplementáciu, Zdravo a fit hravo

Máte aj vy otázku ohľadom stravovania či chudnutia? Svoju otázku nám môžete anonymne napísať na adresu vyzivovaporadna@centrum.sk alebo redakcia@dennikrelax.sk.