Trápia vás kútiky? Čo môžu signalizovať?

Trápia vás kútiky? Čo môžu signalizovať?

Kútiky na ústach (odborne angulárna cheilitída) sú nepríjemné trhlinky alebo zápaly v kútikoch pier. Môžu sa objaviť u každého bez ohľadu na pohlavie alebo vek.

Postihnutý kútik sa najskôr zvykne prejavovať svrbením a napätím, neskôr začervenaním a bolesťou, kedy sa zvyčajne objaví aj viditeľná trhlinka. Tá môže krvácať alebo mokvať. Následne sa v kútiku úst objaví chrasta. U niektorých ľudí sa boľavý kútik zahojí rýchlo, u iných sa môže hojiť dlho a problematicky, alebo sa pravidelne opakovať.

Aké sú vlastne príčiny a čo s tým?

Nedostatok živín

Jednou z najčastejších príčin tohto problému je nedostatok určitých vitamínov a minerálov. Ide hlavne o nasledovné:

  • Vitamín B2
  • Vitamín B12
  • Kyselina listová (B9)
  • Železo - deficit železa sa objavuje často u ľudí s nevyváženou stravou, vegetariánov a vegánov alebo pri poruchách vstrebávania živín.

Prasknuté kútiky sa preto vo zvýšenej miere objavujú v zime alebo po chorobe, kedy je častejší deficit rôznych vitamínov a minerálov v organizme.

Infekcie

Ďalšou častou príčinou sú infekcie, a to hlavne kvasinková alebo bakteriálna infekcia. Ide o premnoženie kvasiniek Candida albicans alebo baktérií Staphyloccocus aureus.

K premnoženiu týchto mikroorganizmov tiež dochádza často pri oslabenom imunitnom systéme.

Nadmerná vlhkosť kútikov úst

Pri nadmernom oblizovaní pier a rohov úst sú tieto vystavené neustálej vlhkosti, obzvlášť v zimnom období, čo praje množeniu baktérií a kvasiniek, ktoré môžu viesť k infekcii kútikov. Podobne aj pri dýchaní ústami (napríklad v spánku) dochádza k nadmernému zvlhčovaniu pier a rohov úst, v dôsledku čoho môžu vzniknúť kútiky.

Cukrovka

Ľudia s cukrovkou môžu byť náchylnejší na infekcie a zhoršené hojenie kútikov.

Pitie z cudzieho pohára

Nakaziť sa môžete aj pri pití z cudzieho pohára. Baktérie sa totiž môžu dostať cez mikrotrhlinky na koži a spôsobiť zapálené kútiky. Neraz sa to stáva aj po návšteve kaviarne či reštaurácie, ak nie je dostatočná hygiena riadu.

Oslabená imunita

Ak sa vám kútiky neustále opakujú, prípadne sú spojené s inými problémami, je možné, že je za tým znížená imunita - napríklad v dôsledku stresu, fajčenia, HIV, chemoterapie, nesprávnej životosprávy a podobne.

Zubné protézy a strojčeky

Ľudia so zubnými protézami alebo zubným strojčekom môžu taktiež častejšie trpieť praskajúcimi kútikmi.

Zubné ošetrenie

Po návšteve zubára býva taktiež vyššie riziko poranenia a infekcie kútikov. Môže za to zvyčajne nadmerná námaha pokožky pri dlhodobom držaní otvorených úst.

Ako sa liečia?

Na liečbu poranených ústnych kútikov existujú viaceré spôsoby v závislosti od príčiny. Obvyklé  liečebné postupy sú nasledovné:

  • Úprava stravy a výživové doplnky - konzumácia potravín bohatých na bielkoviny, železo a vitamíny skupiny B, prípadne užívanie doplnkov výživy
  • Antibiotiká - zvyčajne vo forme mastí
  • Antimykotiká - antimykotické tablety, masti, krémy alebo roztoky na zápaly kútikov

Zvyčajne je liečba úspešná a kútiky sa vyliečia v priebehu dvoch týždňov. V mnohých prípadoch nie je ani potrebná návšteva lekára, ak však problémy pretrvávajú, je dobré obrátiť sa na dermatológa.

Domáca liečba

Existujú tiež možnosti, ako si pomôcť bez liečivých mastí a prípravkov z lekárne. Základom je dezinfekcia raniek na perách. Na to možno použiť:

  • Propolisovú tinktúru (pozor však pri alergii na včelie produkty)
  • Slanú vodu
  • Tea tree olejček
  • 3%-ný roztok peroxidu vodíka

Keď je kútik už ako-tak zahojený, je dobré ho premasťovať, aby znova nepraskal. Na tento účel sa hodí obyčajná vazelína, nedráždivý balzam na pery alebo bambucké maslo.

Dôležité je dodržiavať dostatočný pitný režim, vyhýbať sa korenistým jedlám, citrusom, agresívnym zubným pastám alebo ústnym vodám. Pokiaľ ide o infekciu spôsobenú kvasinkami, pozor na cukry v strave.

Zaujímavý tip na záver:  jedna z babských rád na liečbu kútikov hovorí, že je dobré boľavý kútik potierať vlastným ušným mazom. Je to pomerne netypické a pre mnohých nechutné riešenie, no veľa ľudí na tento “liek” nedá dopustiť.Síce je to skôr alternatíva len pre veľmi silné žalúdky, avšak podľa mnohých skutočne účinná.

Zdroj foto: Freepik