• 04.03.2023

Prvé jarné kvety: ktoré sú liečivé a na čo ich použiť

Všetci dobre vieme, že bylinky sú odpradávna považované za mimoriadne užitočné rastliny. Okrem svojich liečivých vlastností majú široké využitie, a to nielen v liečiteľstve, ale aj v kozmetike či gastronómii.

Predpokladom kvalitného zberu liečivých rastlín je dôkladne ich poznať. Potom už len zbierať v správnom čase a na vhodnom mieste. Bylinky môžete zbierať včasne zjari, niekedy už od februára až do konca novembra. Existuje množstvo spôsobov, akými možno liečivé rastliny pripraviť. Pre každú liečivú rastlinu je daný optimálny spôsob jej prípravy a využitia.

Poznáte rozdiel medzi záparom, odvarom a macerátom?

Bylinné čaje získavame vylúhovaním rastlinných produktov vo vode. Môžete ich takto pripraviť tromi spôsobmi : ako odvar, zápar a macerát (studený extrakt).

Na prípravu záparu používajte listy, kvety či stonkové púčiky. Pri tejto metóde sa zachovávajú takmer všetky pôvodné vlastnosti rastliny.

Na prípravu odvaru sú, spravidla, určené tvrdé časti rastlín, ako korene, podzemky a semená. K uvoľneniu účinných látok je potrebné ich varenie.

Macerát získate ponorením častí rastliny do vody izbovej teploty, alebo rozpúšťadla. Tento spôsob prípravy je vhodný pre rastliny, ktorých účinné látky by sa teplom zničili.

Okrem prípravy bylinných čajov je možné bylinky využiť na prípravu tinktúr, obkladov, mastí či olejov. Ich využitie je teda naozaj rôznorodé a je len na vás, ktorú metódu spracovania si zvolíte. V každom prípade to však bude správna voľba.
 
Zdroj: pixabay.com

S blížiacou sa jarou si teda môžete začať pripravovať plátené tašky a hor sa do prírody. Ktoré liečivé rastliny nájdete ako prvé?

Fialka voňavá

Dá sa povedať, že táto očarujúca rastlinka je priam symbolom jari. Mnohí však ani netušia, že má aj pozoruhodné liečivé vlastnosti. Fialky sa využívajú na posilnenie imunity, detoxikáciu, pomáhajú pri zmierňovaní príznakov kašľa. Sú vhodné aj na kožné choroby, ochorenia srdca či reumu. Z kvetov fialiek je možné si vyrobiť priamo doma sirup, čaj, tinktúru, olej či likér.

Podbeľ liečivý

Ďalším poslom jari je kvietok vzhľadovo podobný púpave. Zaujímavé je, že najskôr vyrastie kvet a až potom dorastajú listy. Obe však majú liečivé účinky. Najznámejšie sú jeho protizápalové a hlieny uvoľňujúce vlastnosti. Napomáha vykašliavaniu, zvlhčuje a revitalizuje sliznicu, pomáha aj pri astme či iných respiračných ochoreniach.

Prvosienka jarná

Vzácna bylinka s príjemnou medovou vôňou. To je prvosienka jarná. Jej koreň je zákonom chránený, preto zbierajte len nadzemné časti. Pôsobí ukľudňujúco a je výborným pomocníkom pri problémoch so spánkom, migrénou či pri nervovom vypätí. Má krv prečisťujúce účinky, pomáha vylučovať z tela jedovaté látky, ktoré spôsobujú reumatické ochorenia.


Zdroj: pexels.com

Púpava lekárska

Mnohí ju považujú za burinu, pričom netušia, aké mimoriadne liečivé vlastnosti v sebe táto rastlina ukrýva. Nie nadarmo dostala pomenovanie lekárska. Celá rastlina od koreňa až po kvet je liečivá. Na jar sa s ňou stretávame, takpovediac, na každom rohu, preto by bola veľká škoda, si túto rastlinu nezadovážiť. Jej najdôležitejšie využitie je pri chorobách pečene a bolestiach žlčníka. Okrem toho čistí žalúdok, pomáha pri kožných ochoreniach a odstraňuje akné.

Žihľava dvojdomá

Patrí jednoznačne k našim najlepším liečivým rastlinám. Žiaľ, o jej všestrannom využití vie len málokto. Medzi jej najdôležitejšie vlastnosti patrí krvčistiaci a krvotvorný účinok. Pôsobí tiež diureticky, teda prečisťuje obličky. Jej vyžitie je významné aj pri liečbe vírusových či bakteriálnych infekcií, srdcovo-cievnych ochoreniach, cukrovke a reumatizme. Významný je však jej obsah vitamínov a minerálnych látok. Okrem terapeutických účinkov je využiteľná aj v gastronómii.  

Medvedí cesnak

Je výborným pomocníkom pri jarných detoxikačných kúrach. Má silné antibiotické a antivirotické vlastnosti, prečisťuje krv, ale aj tráviaci systém. Využiť sa dajú nielen listy, ale aj kvety. Mladé listy sa konzumujú najlepšie čerstvé, veľmi cenný pre liečbu je však aj jeho liehový výťažok.
-m-