Obilniny a múka – viete si bez nich predstaviť život?

Obilniny a múka – viete si bez nich predstaviť život?

 

Chlieb, rožky, pečivo z kysnutého a lístkového cesta, šišky, bagety, vianočky, buchty a knedle sú lahôdky, bez ktorých si nevieme predstaviť náš život. Ich zoznam je takmer nekonečný. Už pri pomyslení na sladké koláčiky rôznych druhov či chutné pizza pečivo sa nejednému z nás zbiehajú slinky. Len zriedkavo nám však napadne, že nič z toho by neexistovalo, keby nebola múka.
 
Základné informácie o múke
 
Najjednoduchšia definícia múky znie nasledovne: Múka je produkt, ktorý vzniká mletím rôznych druhov zŕn. Podľa typu zomletia resp. hrubosti zomletia jednotlivých zŕn sa múka delí na hrubú, hladkú a polohrubú. V minulosti sa mleli najmä rôzne druhy obilnín. V súčasnosti sa v mletej forme stretneme s ryžou, kukuricou, ale aj ďalšími plodinami.
 
Azda najznámejších a najvyužívanejším druhom múky je pšeničná múka. V našich domácnostiach stále prevláda spotreba bielej múky. Omnoho cennejšia pre náš organizmus je však celozrnná múka. Prečo je to tak? V bielej múke sú obsiahnuté najmä bielkoviny a lepok. Celozrnná múka, ktorej súčasťou je obal pšenice (šupka) aj klíčky, obsahuje v bohatej miere predovšetkým vitamíny skupiny B, ale aj A,C, D a E. Okrem toho zrnko pšenice obsahuje železo, vápnik a fosfor, ktoré patria do skupiny cenných minerálnych látok s nezastupiteľnými úlohami v ľudskom organizme.
 
Okrem pšenice sa pri procese mletia využívajú aj zrniečka raže. Aj tu platí, že bohatšia na vitamíny, minerály a samozrejme vlákninu je celozrnná ražná múka. Odborníci ju odporúčajú najmä pre ľudí, ktorí trpia zápchou. Ražná múka spolu so pšeničnou múkou sú najviac využívané pri výrobe základnej potraviny ľudstva, ktorou je chlieb.
 
Nižším obsahom lepku a zastúpením vitamínov B a E sa vyznačuje jačmeň. V súčasnosti sa využíva aj ako liečebný prostriedok, avšak jeho hlavná úloha stále spočíva v zomletí na krúpy a vločky a následnom využití pri výrobe niektorých druhov pečiva.
 
Základnou zložkou prípravy potravín pri bezlepkovej diéte je proso, pretože neobsahuje lepok. Jeho bohatstvo spočíva v obsahu vitamínu B a železa.
 
Z oblastí juhovýchodnej Ázie pochádza pohánka, ktorá sa rovnako ako proso vyznačuje absenciou lepku. Z pohľadu zdravej výživy však obsahuje vzácnu látku, ktorou je rutín. Najväčšou zásluhou rutínu je udržiavanie zdravého srdca a cievneho, tráviaceho a imunitného systému.
 
Zoznámte sa so zaujímavými druhmi múk
 
Kukuričná a špaldová múka nepatria medzi nováčikov na trhu. Pre niektorých je možno zvláštnosťou ryžová múka. Neobsahuje lepok, čo predznačuje, že je vhodná na využitie pri výrobe koláčov a pečiva nekysnutého charakteru. Viete si predstaviť múku vyrobenú z gaštanov? Táto skutočnosť však nie je žiadnou raritou. Gaštanová múka sa využíva pri príprave rôznych druhov cestovín.
 
MIMI