• 02.11.2021

Medové recepty na celú jeseň

Už naše babičky vravievali, že lúčny med je najlepším bojovníkom proti bolestiam hrdla, kašľu či zápalu dýchacích ciest. Lahodný med zlatistej farby charakteristický svojou sladkou chuťou je ľahko stráviteľný a vhodný pre okamžité dodanie energie, pričom nemá takmer žiaden tuk.

Obsahuje až 0,5% rastlinných bielkovín a minerálne látky ako horčík, draslík, vápnik, mangán a železo. Má antioxidačné, antibakteriálne a probiotické vlastnosti. Antioxidanty obsiahnuté v lúčnom mede neutralizujú účinky voľných radikálov, zmierňujú zápaly v tele a zvyšujú absorpciu živín z našej stravy. Aj preto je ideálny pre celkovú regeneráciu organizmu a prevenciu pred ochorením.

Nakladané orechy v mede

Pýtate sa čo robiť s veľkou zásobou vlašských orechov? Ich nezameniteľná chuť sa výborne kombinuje s medom. Preto prinášame jednoduchý návod, ako si vytvoriť domácu orechovo medovú maškrtu.
 
Potrebovať budete čistý, ideálne vyvarený pohár, olúpané vlašské orechy (tip: pre jednoduchšie lúpanie sparte orechy vriacou vodou) a lúčny med Medokomerc.

Postupne striedajte vkladanie orechov a dávok medu, aby bolo rozloženie rovnomerné. Počítajte ale s tým, že ťahšie orechy klesnú ku dnu, takže na vrch položte menšie a pohár dajte rýchle schladiť, aby med stuhol.  Medový pohár môžete aj okoreniť rôznymi bylinkami, napr. medovkou či levanduľou.

Domáce orechové tyčinky

Ďalším zaujímavým nápadom, ako prepojiť med a orechy je výroba jednoduchých domácich müsli tyčiniek, vďaka čomu budete mať istotu, že obsahujú naozaj len zdravé ingrediencie.  Okrem medu a vlašských (či akýchkoľvek iných) orechov budete už len potrebovať vločky, sušené ovocie a soľ.

Ingrediencie:
    • 100 g lúčneho medu Medokomerc
    • 180 g orieškov a semienok
    • 180 g ovsených vločiek
    • 180 g sušeného ovocia
    • 30 g hladkej múky
    • Trochu soli

Postup:
1. Ak nemáte veľmi šťavnaté sušené ovocie ako sú marhule či slivky, je lepšie ich dopredu (kľudne cez noc) namočiť do vody, pretože pri pečení v rúre by mohli vyschnúť a zhorknúť. Pred samotným pečením ho však osušte napríklad papierovou servítkou.
2.Vločky a orechy je dobré najprv trochu opiecť na plechu v rúre na 180 °C alebo na panvici. Môžete buď pridať trošku masla alebo aj len na sucho. Nepečte ale všetko spoločne (vločky sa opečú rýchlejšie) a dávajte pozor, aby sa vám nepripiekli a nezhorkli!
3. Vlašské orechy následne nasekajte na menšie kúsky a zmiešajte s vločkami, trochou múky a soli.
4. Sušené ovocie nakrájajte taktiež na menšie kúsky a premiešajte ho so zmesou vločiek a orechov.
5. Celú zmes zalejte lúčnym medom Medokomerc.
6. Medovo-vločkovo-orechové cesto nalejte do menšieho pekáču vystlaného papierom na pečenie, a potom v predhriatej rúre pečte cca. 25 minút.
7. Po upečení, nechajte vychladnúť, a až potom nakrájajte na tyčinky.
Prajeme dobrú chuť!

Posilnenie imunity a boj s jesennou depresiou

Medovkový elixír života

Jeseň so sebou prináša, s postupne nižšími teplotami nachladnutia, kašeľ či u niektorých aj chmúry na duši v podobe jesenných depresií. Preto vám dnes prinášame tip na medovkovo medový elixír života. Zázračná medovka lekárska uvoľní napätie, zlepší pamäť a náladu.

A ako na to? Budete potrebovať čerstvé lístky medovky lekárskej, podľa chuti jeden alebo dva citróny a lúčny med Medokomerc. Lístky natrhajte do cca pollitrovej nádoby. Zalejte prevarenou horúcou vodou a nechajte vylúhovať, dokým voda neschladne.  Potom nakombinujte množstvo šťavy z citrónu a medu podľa svojej chuti.  Nápoj si môžete vychutnať jak teplý, tak aj vychladený. Pri podávaní nezabudnite drink ozdobiť kúskom medovky.

Náš tip:
Lúčny med Medokomerc na posilnenie imunity
 Ochutnajte Lúčny med od spoločnosti Medokomerc. Pre viac informácií navštívte: www.medokomerc.cz/