Koreňová zelenina v zime. Ako ju pripraviť?

Koreňová zelenina v zime. Ako ju pripraviť?

Koreňová zelenina sa dá uskladniť tak, že z nej môžete pripravovať chutné pokrmy počas celej zimy. Aké sú jej zdravotné benefity a ako ju pripraviť zdravo a chutne?

  • Mrkva

Mrkva je známa predovšetkým ako zdroj betakaroténu, ktorý prospieva zdraviu pokožky i očí. Betakarotén je však aj prekurzorom vitamínu A. Práve ten zohráva dôležité úlohy aj v posilnení imunitného systému.

Pravidelnou konzumáciou mrkvy možno predchádzať vysokému krvnému tlaku a vôbec kardiovaskulárnym ochoreniam ako takým. Vďaka obsahu betakaroténu a ďalších antioxidantov bojuje proti civilizačným ochoreniam.

  • Petržlen

Petržlen je nabitý minerálnymi látkami. Nechýba medzi nimi ani draslík, ktorý znižuje krvný tlak. Vitamín K je prepotrebný pre dobrú zrážanlivosť krvi a zdravie kostí. Vitamíny skupiny B podporujú správne fungovanie metabolizmu i nervovej sústavy.

Éterické oleje v tejto koreňovej zelenine disponujú antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Vysoké hladiny antioxidantov podporujú imunitu i zdravie pokožky.

  • Cvikla

Cvikla je známa najmä ako zásobáreň železa pre správnu krvotvorbu. Avšak obsahuje aj vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, horčík, vápnik a ďalšie. Pravidelná konzumácia červenej repy prospieva tráveniu a srdcu. Podľa vedeckých štúdií je aj bojovníčkou proti demencii vo vyššom veku. Okrem toho môže podporiť výkon pred cvičením a zlepšiť náladu.
 
Zdroj foto: pixabay.com

  • Chren

Chren je na nezaplatenie nielen v čase, keď vás trápi upchatý nos. Je výborným prostriedkom na posilnenie imunity a v zimnom jedálničku by naozaj nemal chýbať. Nehovoriac o tom, že má antibakteriálne vlastnosti. Poradí si s baktériami E. coli i stafylokokom. Okrem toho je prírodným diuretikom a spája sa aj s podporou redukcie hmotnosti.

  • Zeler

Okrem vlákniny v zeleri nájdete vitamíny skupiny B, vitamíny E a K, draslík, vápnik, horčík či fosfor. Je však aj zdrojom éterických olejov, ktoré prospievajú dýchaciemu aparátu. Opäť skvelá zelenina pri prechladnutí či chrípke. Okrem toho pozitívne ovplyvňuje zdravie srdca, kostí i mozgu. Je výborný na posilnenie imunitného systému a disponuje protirakovinovými vlastnosťami.
 
Zdroj foto: pixabay.com

Tipy na prípravu koreňovej zeleniny v zime

  • Koreňová zelenina je stvorená na prípravu polievok, ale aj omáčok. Hodí sa aj k mäsu.
  • Nebojte sa ju pridať do zimných zeleninových smoothie.
  • Pripravte si z nej hranolky pečené v rúre. Zeleninu nakrájajte na úhľadné hranolky, dajte ju na papier na pečenie, pokvapkajte olivovým olejom, dochuťte soľou a bylinkami a dajte piecť.
  • Nebojte sa ju nakrájať do čerstvých zeleninových šalátov. Dodá im nielen živiny, ale aj skvelú chuť.
  • Pyré nemusí byť len zemiakové. Pokojne ho pripravte z mrkvy.

Mirka