Jujuba: výhody a pestovanie čínskej datle

Jujuba: výhody a pestovanie čínskej datle

Čerstvá jujuba má chuť pripomínajúcu jablko, sušená je sladšia. Zaujímavá je  žuvacia konzistencia a výnimočný nutričný profil.

Zrelé plody sú tmavočervené, až fialové a šupka vyzerá ako pokrčená. Pochádzajú z Číny a konzumujú sa viac ako 2 500 rokov. S trochou šikovnosti sa dá toto ovocie s viacerými zdravotnými benefitmi vypestovať aj u nás.

Čerstvá, alebo sušená?

100 g čerstvej jujuby má približne 79 kcal, 10 g vlákniny a až 77 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Za zmienku stojí draslík a vysoký podiel rôznych antioxidantov chrániacich bunky pred škodlivým oxidačným stresom. Ide, napríklad o bioflavonoidy, saponíny či polyfenoly.

Oveľa pôsobivejší nutričný profil má sušené ovocie, keďže živiny sú v ňom koncentrované. Je nabité mangánom, vitamínom C, železom, meďou, fosforom a draslíkom.

Zdravotné benefity

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C a pestrej škály antioxidantov je jujuba skvelou voľbou na posilnenie obranyschopnosti. Šťavy z jujuby i vodný extrakt zo sušeného plodu sa skúmali v rámci vedeckých štúdií. Zo záverov vyplynulo, že ovocie má potenciál chrániť pred vznikom viacerých druhov rakoviny.

V alternatívnej medicíne sa jujuba využíva pri nespavosti a na zmiernenie úzkostných stavov. Flavonoidy, saponíny a polysacharidy robia z jujuby ovocie pôsobiace ako prírodné sedatívum a antidepresívum. Čo sa týka priaznivých účinkov na spánok, tak šálka jujubového čaju môže byť prostriedok na zlepšenie spánku. Lístky sušenej jujuby, vhodné na prípravu čaju, kúpite aj v niektorých internetových obchodoch so sušenými bylinkami. Ak ste v strese alebo pociťujete úzkosť, skúste si dať zopár sušených plodov jujuby.

V neposlednom rade sušená jujuba zlepšuje trávenie a je bojovníčkou proti zápche. Je to najmä vďaka vysokému obsahu vlákniny, ktorá stolicu zmäkčí a dodá jej objem. Výťažky z jujuby posilňujú žalúdok a črevá, čo môže byť na nezaplatenie pri rôznych druhoch tráviacich problémov.

Zoženiete ju v obchodoch alebo si ju vypestujte

Sušené ovocie, výťažky z jujuby i sušené listy nájdete v internetových obchodoch zameraných na zdravú výživu. Pokiaľ máte záhradu, môžete si ovocie dopestovať doma. Čo je dôležité? Pestovanie zvládnu aj menej skúsení pestovatelia, nakoľko patrí medzi nenáročné rastliny. Potrebuje slnečné stanovište. Čo sa týka pôdy, vyhnite sa ťažkej a zamokrenej zemine. Nemusíte sa o ňu báť ani v zime, pretože odolá teplotám do mínus 20 stupňov Celzia.

Mirka