5 byliniek, ktoré sa oplatí nazbierať v jeseni

5 byliniek, ktoré sa oplatí nazbierať v jeseni

Jeseň je krásnym ročným obdobím. Príjemné slnečné dni môžete využiť na prechádzku v prírode či pobyt v záhrade a nazbierať si bylinky, ktoré v zime ocení celá rodina. Na čo sústrediť svoju pozornosť v septembri?

  • Šípky

Šípky sú zásobárňou mnohých prospešných látok. Ide predovšetkým o vitamín C, betakarotén, mangán, vitamíny K a E, vápnik, horčík a draslík. Šípky sú skvelé predovšetkým ako prostriedok na podporu imunity.
Existujú štúdie, ktoré prišli so závermi, že podávanie extraktu zo šípok znižuje množstvo celkového tuku i brušného viscerálneho tuku, ktorý je zo zdravotného hľadiska najviac nebezpečný.
Šípky sú tiež pomocníkom pri artritíde a majú protirakovinové účinky. Predstavujú tiež anti-aging prostriedok – eliminujú viditeľnosť vrások, zlepšujú pružnosť pokožky a vďaka nim je viac hydratovaná.

  • Valeriána lekárska

Možno ste doteraz poznali valeriánu ako bylinku na uľahčenie zaspávania a pre kvalitnejší spánok. Benefitov tejto liečivej rastlinky je však oveľa viac. Čaj z valeriány oceníte napríklad vtedy, keď vás prepadne úzkosť. Štúdie naznačujú, že môže mať podobné účinky na zmiernenie úzkosti ako niektoré lieky. Samozrejme, bez vedľajších účinkov.

Ďalším plusom valeriány je, že môžu napomôcť v znížení krvného tlaku a zmiernení menštruačných kŕčov. Máte problém so zvládaním stresu? Valeriána dokáže zlepšiť hladiny GABA, čím podporuje celkovú relaxáciu.

  • Kapucínka

Plody kapucínky väčšej sú pokladom pre zdravie. Predstavujú dobrý zdroj vitamínu C a antioxidantov. Vitamín C je silným antioxidantom chrániacim bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Z antioxidantov je ešte bohato zastúpený napríklad luteín, ďalej antokyány a polyfenoly.

Kapucínka má tiež prirodzené antibakteriálne a protizápalové účinky. Tinktúru z kapucínky môžno použiť ako prírodné antibiotikum aj pri zápaloch močových či dýchacích ciest.

  • Borievka

Borievka je bohatá na živiny a rastlinné zlúčeniny, napríklad kumaríny či flavonoidy. Monoterpény, teda prchavé oleje v plodoch, poskytujú tiež protizápalové, protirakovinové, antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti.

V tradičnej čínskej medicíne sa využíva aj na stabilizáciu hladiny krvného cukru, čo môže byť prospešné pre cukrovkárov. Najmä vďaka obsahu antioxidantov borievka prispieva k zníženiu hladiny triglyceridov v krvi a LDL cholesterolu a tiež zlepšeniu úrovne HDL cholesterolu. Z tohto dôvodu sú plody borievky výborné aj na podporu zdravia srdca.

Neviete si poradiť s premnožením kvasiniek rodu Candida v organizme? Tým, že borievky pôsobia antibakteriálne a protiplesňovo, môžu pomôcť aj pri kvasinkových infekciách.

  • Alchemilka

Alchemilka je známa predovšetkým ako ženská bylinka. No jej pozitívne účinky siahajú oveľa ďalej, ako je zmiernenie symptómov predmenštruačného syndrómu. Čo ste možno netušili, triesloviny v alchemilke majú schopnosť zmierniť hnačku. Zaujímavosťou je aj to, že chráni pečeň a má protivírusové vlastnosti.

Mirka