Jarná detoxikácia: ako očistiť telo po zime?

Jar predstavuje obdobie obnovy, a to nielen pre prírodu, ale aj pre nás. Je to čas, keď môžeme telo očistiť od toxínov, ktoré sa v ňom nahromadili počas zimy.

Väčšina z nás prechádza zimným obdobím v akomsi rezervnom režime, čo znamená, že jeme oveľa menej čerstvého ovocia a zeleniny, uprednostňujeme ťažké jedlá s vyššou kalorickou hodnotou, menej sa pohybujeme, trávime málo času na čerstvom vzduchu.

Keďže počas chladnejších mesiacov prijíma naše telo menej minerálov, vitamínov a stopových prvkov, oslabuje sa odolnosť nášho organizmu. Metabolické procesy sa spomaľujú, takže škodlivé látky vznikajúce pri rozkladných procesoch v tele, sa nedokážu správne rozložiť alebo vylúčiť, čo ovplyvňuje našu výkonnosť a my sa cítime večne vyčerpaní.

Navyše, chronický stres v kombinácii s naším moderným sedavým životným štýlom ďalej prispieva k hromadeniu škodlivín tele. A aby toho nebolo málo ešte sa dostaví aj jarná únava.

Naše telo má prirodzené detoxikačné mechanizmy

Naše telo má vyvinuté vlastné detoxikačné mechanizmy, ktoré fungujú prakticky neustále. Metabolickým centrom nášho tela je pečeň, ktorá je jedným z najdôležitejších orgánov, zodpovedných za obranné, detoxikačné a vylučovacie procesy. Filtruje krv, čím nás zbavuje škodlivých produktov a odstraňuje toxíny zostávajúce po väčšine konzervačných látok, chemikálií a liekov. Detoxikačná úloha obličiek je taktiež veľmi dôležitá, pretože dokáže tiež čistiť krv od nahromadených škodlivín.

Na výber máme niekoľko detoxikačných metód. Nezabúdajme, že zo začiatku sa u nás môžu objaviť aj drobné nepríjemnosti spojené s očistnou kúrou, ako je únava či podráždenosť, takže berme ohľad na to, že naše telo potrebuje na regeneráciu určitý čas a nevzdajme to hneď na začiatku. Najlepšie výsledky dosiahneme kombináciou viacerých prírodných prostriedkov. Ktoré sú to?

  • Voda (hydroterapia)

Zvýšte príjem vody. Či už priamo jej pitím, alebo jej zvýšený príjem môžete dosiahnuť aj konzumáciou potravín bohatých na vodu. Voda vyplavuje odpadové látky močom a potom.

Zostať hydratovaný tiež pomáha orgánom v našom tele pracovať optimálne, preto sa zamerajte na príjem dvoch až troch litrov vody denne. Ak vám pitie čistej vody robí problém, pridajte do nej citrónovú šťavu alebo bobuľové ovocie. Z potravín s vysokým obsahom vody môžeme spomenúť, napríklad špargľu, jarnú cibuľku, šalotku, špenát, kaleráb či mrkvu.

Zdroj: pixabay.com

  • More (talasoterapia)

Pobyt pri mori nie je pre nás rozhodne rutinnou záležitosťou, nemôžeme si ho dovoliť len tak, keď si zmyslíme. Existuje niekoľko možností, ktoré aspoň trochu pripomínajú blízkosť mora, ako napríklad bazény s morskou soľou či soľné jaskyne.

Morská voda má výrazne vyšší obsah minerálnych látok ako tá sladká, preto sa vyznačuje aj viacerými zdraviu prospešnými benefitmi. Okrem toho, že napomáha pri liečbe kožných ochorení a zmierňuje symptómy respiračných ochorení, prináša aj úľavu a relax pre naše telo, zmierňuje stres a zvyšuje tak obranyschopnosť.

  • Slnečné lúče (helioterapia)

Účinky liečby slnečným svetlom poznali ľudia už v minulosti a používali ich pri  dýchacích, srdcovo-cievnych, metabolických i nádorových ochoreniach. Dnes už však vieme, že denné svetlo má vplyv aj na periodicitu životných funkcií a cyklus spánok a bdenie, psychickú a mentálnu výkonnosť, vývoj a rast organizmu, obnovujúce a reparačné procesy organizmu a v neposlednom rade má aj upokojujúci účinok.

Zdroj: pixabay.com

  • Liečivé rastliny (fytoterapia)

Byliniek, ktoré podporujú detoxikačné procesy v tele, je veľmi veľa, treba si ich však vyberať s ohľadom na potreby organizmu. Funkcie pečene zlepšuje ostropestrec mariánsky, kurkuma a odvar zo žihľavy.

Pre podporu funkcie obličiek a zvýšenie účinnosti detoxikácie môžeme piť čaj z feniklu, zázvoru alebo púpavy. Okrem vysokého obsahu minerálnych látok majú diuretický účinok. Toxíny nahromadené v tráviacom systéme v dôsledku nesprávnej výživy, stresu a iných psychických faktorov, môžu ovplyvniť aj fungovanie žalúdka. Najvýhodnejší na jeho regeneráciu je zelený, harmančekový alebo mätový čaj.

  • Fyzické cvičenie

Pravidelné cvičenie znižuje výskyt zápalových procesov v celom tele, zvyšuje hladinu endorfínov a navyše dodáva energiu. Viaceré štúdie dokazujú, že pot, ktorý sa tvorí pri cvičení, pomáha zbaviť telo toxínov. Taktiež sa odporúča zaradiť striedavú sprchu, ktorá sa zakončuje vždy studenou vodou.  

Zdroj: pixabay.com

  • Zdravé stravovanie

Prírodné potraviny pomáhajú procesu detoxikácie niekoľkými spôsobmi. To platí najmä pre potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, vlákniny, ale aj probiotík.

Antioxidanty pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú poškodenie buniek. Uplatňujú svoj účinok znížením zápalu v tele, v dôsledku čoho naše orgánové systémy môžu pracovať efektívnejšie. Potraviny s vysokým obsahom antioxidantov sú, napríklad orechy, farebná zelenina a ovocie, ale aj horká čokoláda.

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny pomáhajú s vylučovaním, a preto pôsobia, doslova, ako čistiace prostriedky. Potraviny s vysokým obsahom nerozpustnej vlákniny sú, napríklad fazuľa, ružičkový kel, brokolica, mrkva, cvikla, hrášok, z ovocia napríklad jablká.

  • Pravidelný spánok

Viaceré štúdie dokazujú, že mozog sa počas spánku zbavuje nahromadených vedľajších toxických produktov. Vyskúšajte si pred spaním dať teplý vodný kúpeľ nôh, potom si nalejte studenú vodu na chodidlá od kolien dole. Malo by sa vám spať oveľa lepšie a hlbšie. Navyše, keď si dobre vyspíte, pomôže vám to zvládnuť aj ďalšie kroky na podporu udržania si zdravia.
-m-