Jakon (Yakon)

Jakon (Yakon)

Jakon je zelenina, ktorú pozná málokto. Rastie v severnej Argentíne,  v Andách či Kolumbii. V jej domove, Južnej Amerike, je to trvalka, u nás je to jednoročná rastlina schopná vyrásť až do 3 metrov.
 
Konzumuje sa však hľuza, ktorá má od 200 až 500 gramov, v ojedinelých prípadoch dosahujú hmotnosť až 2 kg. Pod zemou ich nájdeme vo vretenových  trsoch od 5 – 20 hľúz. Sú pokryté fialovou šupkou, obsahujú veľké množstvo vody, dužina je biela až svetložltá, vynikajúcej sladkastej chuti.
Hľuzy obsahujú veľké množstvo polysacharidu menom inulín, ktorý telo dokáže spracovať bez toho, aby potrebovalo inzulín. Pre túto skutočnosť má jakon veľké uplatnenie v strave pre diabetikov, pri liečbe obezity, alebo pri prevencii.
Používa sa väčšinou surový vo forme šalátov, ale môžeme ho i variť, dusiť , pražiť alebo zavárať – potom chutí ako ananás. Jakon sa pri tepelnej úprave nerozvarí. Dužina veľmi rýchlo hnedne a vysychá , čo je spôsobené už spomínaným inulínom.
Hľuzy obsahujú vysoký podiel vápnika, fosforu, železa, horčíka, draslíka, vitamíny B1, B2, C. Obsahujú látky potláčajúce hnilobný proces v črevách a látky podieľajúce sa na obranyschopnosti organizmu. Môžeme ich uskladňovať do pivnice, kde si dlho zachovajú svoju chuť.
 
Agáta Galisová