Cukor – kamarát či zabijak?

Cukor – kamarát či zabijak?

Dve lyžičky do kávy, ktorú pijem dvakrát denne. Vždy o desiatej je čas na malú čokoládku alebo sušienku. Na obed palacinky s džemom a šľahačkou. Nesmiem zabudnúť na niekoľko kusov ovocia. Jediným šťastím je, že si príjem cukru neviem zrátať. V každom prípade platí, že ho konzumujem veľa. Ako to je s vami? Uvedomujete si, že prílišnou konzumáciou rafinovaného cukru pomaly zabíjate samých seba?
 
Cukor - čo o ňom vieme?
Cukor je tuhá látka kryštalickej podoby, ktorá je výsledkom priemyselného spracovania. Najčastejšie sa vyrába z cukrovej trstiny alebo cukrovej repy. Cukor v podobe ako ho poznáme je čisto chemickým produktom, neobsahuje žiadne výživné látky. Okrem toho výskumy ukazujú, že cukor je látkou, ktorá je vysoko návyková. S touto skutočnosťou máte určite vlastné skúsenosti. Vydržať nejesť sladké je boj, ktorý je veľmi náročný. Do tretice môžeme cukor nazvať nenápadným zabijakom, pretože jeho negatívne pôsobenie na ľudský organizmus je veľmi pomalé, ale o to viac zákerné.
Spotrebu cukru je veľmi ťažké obmedziť, pretože sa nachádza v drvivej väčšine potravín. Často ho nachádzame tam, kde by sme ho vôbec nečakali. O spotrebe cukru hovoria jasne mnohé štatistiky. Čísla neklamú a jednoznačne hovoria, že spotreba cukru vo svete je nadmerná. Podľa výskumov priemerný Američan spotrebuje ročne 115 kilogramov cukru.
 
Účinky cukru nemusia byť zjavné
O negatívach rafinovaného cukru existujú mnohé publikácie. Spomeňme si aspoň niektoré z negatív bielych kryštálikov. Už malé deti varujeme pred častou konzumáciou sladkostí, pretože spôsobujú zubné kazy. Cukor zapríčiňuje tiež krvácanie ďasien a má mnoho ďalších nepríjemných účinkov pre ústnu dutinu. Nadmerná spotreba cukru spôsobuje cukrovku, ochorenia srdcovo-cievneho systému, depresie a rakovinu. Škodí obličkám a pečeni. Dôsledkom častej a nadmernej konzumácie cukru je premnoženie kvasiniek candida, ktoré sužujú mnoho žien. Preukázaný je vplyv cukru na zvyšovanie chronickej únavy, úzkosti a podráždenosti.
 
Nahraďte biely cukor! Máte niekoľko možností
V prípade, že sa rozhodnete nahradiť biely rafinovaný cukor tmavým, urobíte aspoň malé plus pre svoje zdravie. Ideálnejšie je však vybrať si niektorú z ďalších možností. V kategórii sladidiel patria popredné priečky medu. Med je pre ľudský organizmus prirodzenou látkou. Okrem toho obsahuje viaceré vitamíny a minerály. Menej známym variantom sladidla je melasa. Je pravda, že melasa prechádza výrobným procesom, ale obsahuje mnohé výživné látky. Ďalšou výhodou je nižší energetický obsah melasy oproti rafinovanému cukru. Ďalšou náhradou rafinovaného výživovo bezcenného cukru je javorový sirup. Je obohatený o viaceré vitamíny a minerálne látky. Ak bojujete proti tradičnému cukru umelými sladidlami, svojmu zdraviu nepomáhate. Je pravda, že sladidlá obsahujú nepatrné množstvo kalórií, ale v podstate predstavujú náhradu chémie za chémiu.
 
MIMI
Foto: flickr/Uwe Hermann