Bylinky od babičky: Levanduľa lekárska

Bylinky od babičky: Levanduľa lekárska

Existujú desiatky druhov levandule, ale iba jedna z nich sa využíva na liečebné účely. Je ňou levanduľa lekárska, ktorú si môžeme dopestovať aj v našich podmienkach. Potrebuje však dostatok slnka, tepla a skôr suchú pôdu. Aj napriek tomu však treba rastlinku pravidelne polievať.

Je jedinečná nielen kvôli farbe a aróme
Levanduľu všetci poznáme najmä vďaka očarujúcej farbe a nezameniteľnej vôni. V oblastiach francúzskeho Provensálska či talianskeho Toskánska sa využíva na výrobu esenciálnych olejov, kozmetiky, korenín a preslávený je aj levanduľový med. Je tiež obľúbenou súčasťou sušených kytíc a dekoračných vrecúšok, ktoré majú rozvoňať šatníky a ochrániť ich pred moľami. Samozrejme, levanduľa lekárska má aj mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

Pociťujete stres, úzkosť a nervozitu? Potrebujete zlepšiť trávenie alebo vás trápi nadúvanie? Potom by ste mali svoj pitný režim doplniť o čaj pripravený z kvetov levandule alebo levanduľový esenciálny olej. A platí to aj vtedy, keď trpíte nespavosťou alebo migrénou.

Kúpele pôsobia blahodarne na psychiku, ale môžu pomôcť napríklad aj pri reumatických problémoch. Padajú vám vlasy? Užitočná môže byť práve silica z levandule. Podľa viacerých výskumov má levanduľa schopnosť pomáhať aj pri ťažkostiach s plesňovými ochoreniami, s hojením rán a predmenštruačným syndrómom (prejavuje sa napríklad podráždenosťou, nervozitou a pod.).

Tipy na využitie levandule v podobe silice

* Ak ste v strese, natrite si niekoľkými kvapkami levandule oblasť spánkov, vôňa vás príjemne uvoľní

* levanduľa disponuje aj antiseptickým pôsobením, ak ste sa poranili, ako prvá pomoc môže poslúžiť práve levanduľa

* ak sa cítite unavene a vystresovane, doprajte si oddych v levanduľovom kúpeli, prospeje psychike i pokožke

* pri problémoch s nespavosťou si dajte pred spaním levanduľový čaj alebo privoniavajte k vrecúšku s levanduľou

* v letných mesiacoch môžete levanduľovú silicu využiť pokojne ako parfum, stačí rozotrieť pár kvapiek na tele

* naplňte fľašu s rozprašovačom vodou a pridajte levanduľový olej, týmto spôsobom môžete mať v domácnosti stále príjemnú vôňu

-m-
Obrázok: www.freedigitalphotos.net, Feelart