Ako používať bylinky v kuchyni

Ako používať bylinky v kuchyni

Autor: Andrea Zummerová
K letu patrí sviežosť a čerstvosť sa hodí aj do kuchyne. Varíme ľahšie jedlá a práve bylinky im môžu dodať originálnu chuť. Môžeme ich pestovať nielen v záhrade, ale aj na balkóne či parapetnej doske, a tak jedlu dodať ten správny šmrnc.
 

  • Mäta

Mäta patrí nielen do limonád či na prípravu čaju, ale aj do varenia. Hodí sa najmä do šalátov alebo na dochutenie rôznych omáčok. V kombinácii s limetkou a hydinou chutí naozaj vynikajúco. Preto sa jej nebojte a skúste ju čerstvú len tak posekať na záver do jedla. Určite neoľutujete.
 

  • Bazalka

Nemôžeme zabudnúť na bazalku, ktorá je populárna nielen v Taliansku, ale aj v našich končinách. Má nezameniteľnú arómu a výborne chutí s paradajkami, mozzarelou a ak pridáte olivový olej bude to dokonalé. Hodí sa aj do polievok, mletého mäsa či jedál so zeleninou. Veľmi vhodná je aj na pizzu a cestoviny. Nesmieme tiež zabudnúť na obľúbené bazalkové pesto, ktoré si môžeme vyrobiť aj doma.
 

  • Pažítka

Je veľmi bežná a signalizuje nám aj príchod jari. Dáva sa s obľubou do nátierok a niekto ňou zvykne posypať aj bryndzové halušky. Má dosť výraznú chuť, a tak skôr ako do varených hlavných jedál ju využite do dresingov, alebo pridajte na ozdobu do polievok.
 

  • Petržlenová vňať

Ak máte to šťastie a pestujete si ju na balkóne, vždy je po ruke čerstvá. Nehodí sa len do obľúbeného vývaru, ale dá sa použiť aj inak. Pridajte ju k pečeným zemiakom na masle a hodí sa aj pri príprave žemľovej knedle. V prípade, že radi experimentujete, skúste z vňate uvariť čaj. Je výborný nielen pri urologických ťažkostiach, ale aj pri vysokom krvnom tlaku, nechutenstve, horúčke a kŕčoch hladkého svalstva.
 

  • Rozmarín

Bylinka výraznej chute a vône, ktorá vyžaduje premyslené použitie. Hodí sa k lososu, pečeným zemiakom ale aj do limonád podobne ako napríklad mäta. Dávajte si pozor však nielen pri limonáde, ak to s dávkovaním preženiete, namiesto príjemne korenistej chute prerazí horká pachuť.
 

  • Medvedí cesnak

Medvedí cesnak sa rozšíril v našich končinách len za posledné roky. Jeho chuť je veľmi lahodná a nie je taká silná ako u klasického cesnaku. Takže pokojne ním môžete v jedle obyčajný cesnak nahradiť. Posypte si ním aj chlieb so syrom či maslom, pridávajte ho aj do nátierok. Čerstvý ho použite do polievok aj omáčok.

Zima nepraje bylinkám, preto si v lete môžete urobiť zásoby. Bylinky môžete aj sušiť alebo mraziť. Pokojne ich vysušte v rúre pri 50 stupňoch Celzia a uskladnite v sklenenej nádobe. Alebo ich jednoducho čerstvé rozdeľte do mikroténových sáčkov a dajte zamraziť. Ak máte odvahu, skúste ich naložiť do olivového oleja.