Aká diéta je vhodná pri pankreatitíde?

Pankreatitída sa u nás v posledných rokoch a desaťročiach vyskytuje čoraz častejšie, a to v dôsledku nesprávnych stravovacích návykov, stravy bohatej na živočíšne bielkoviny, tuky a nadmernej konzumácie alkoholu.

Najčastejším ochorením pankreasu je zápal, ktorý sa môže vyvinúť akútne a úplne sa vyliečiť. Niekedy sa však vylieči s reziduálnymi príznakmi, alebo pretrváva v chronickej forme.

Chronická forma sa môže rozvíjať aj postupne, bez akútnych príznakov. Pri akútnej pankreatitíde sa „uvoľnia“ enzýmy, produkované v pankrease, a naštartujú proces samotrávenia v tkanivách. Dôsledkom toho je zápal, sprevádzaný bolesťou, horúčkou, slabosťou, nevoľnosťou, vracaním a často aj odumretím tkaniva pankreasu.

Chronická pankreatitída je charakterizovaná postupným zhoršovaním funkcie žliaz s vnútornou sekréciou. Má dve štádiá. Skoré štádium je prerušované bolestivými vzplanutiami. V neskorom štádiu väčšinou chýbajú silné bolesti a typické sú následky zníženej funkčnosti, ako tráviace ťažkosti, tuková stolica či cukrovka.Zdroj: pixabay.com

Rovnako ako pri akútnej forme je najčastejšou príčinou pravidelná a nadmerná konzumácia alkoholu. Spúšťačom, ale môže byť aj upchatie žlčových ciest, úrazy brucha, vírusové infekcie, niektoré lieky, nádory, nesprávna výživa, nadmerná konzumácia kávy, fajčenie či dedičná predispozícia.

Okrem medikamentóznej terapie či chirurgického zákroku je jedným zo základných kameňov jej liečby práve diéta.

Pravidlá sú nevyhnutné

V prípade akútneho zápalu je hlavným aspektom odľahčenie pankreasu, zmiernenie zápalu a bolesti. Počas prvých dní nevyhnutnej nemocničnej liečby sú pacienti vyživovaní infúziou. Potom sa podľa stavu a závažnosti ochorenia môže začať s orálnou výživou a postupným zavádzaním živín, pričom dôsledne dbáme na striedmy príjem tukov.

Lekár pri určovaní energetického obsahu stravy zohľadňuje niekoľko aspektov. Medzi ne patria, závažnosť základného ochorenia, úroveň výživy, možné sprievodné ochorenia a komplikácie (napr. cukrovka). Následne určí podiel sacharidov, bielkovín a tukov v rámci tzv. pankreatickej diéty.

Pri stravovacích požiadavkách je najdôležitejšia postupnosť a šetrnosť. Počas diéty sa odporúča mať na pamäti nasledujúce pravidlá:

  • Jedzte niekoľkokrát denne (5 až 7 krát), najlepšie v menších množstvách.
  • Poskytnite telu základné vitamíny a minerály. Pri chronickej pankreatitíde zásoba vitamínov v organizme klesá, preto je vhodné zaradiť do stravy vhodné živiny. Sústrediť sa treba na príjem vitamínov A, E, betakarotén, zinok a horčík.
  • Dôležitým aspektom je zníženie obsahu tuku v strave. Denný príjem tukov by nemal presiahnuť 10 – 30 gramov. Odporúča sa zvýšiť najmä podiel nenasýtených mastných kyselín.
  • Vyhýbajte sa príliš korenistým a na tuku smaženým jedlám!
  • Úplný zákaz platí pre príjem alkoholu, ďalej treba čo najviac obmedziť, alebo vyhnúť sa fajčeniu a nadmernej konzumácii kávy.
  • Vždy by ste mali venovať pozornosť teplote jedla, ktoré jete: neodporúča sa jesť príliš studené, alebo príliš horúce jedlá.
  • Je veľmi dôležité dôkladne jedlo prežuť, aby bolo ľahšie stráviteľné.
  • Zabezpečte si optimálny denný príjem tekutín vo forme 1,5 až 2 litrov čistej alebo nesýtenej minerálnej vody, ľahkého čaju (napr. šípkový, limetkový) a riedených ovocných a zeleninových štiav.

Potraviny odporúčané pri chronickom ochorení pankreasu

Obilniny a pečivo

V období akútnych vzplanutí sa neodporúčajú výrobky s hrubou vlákninou. Namiesto nich sa odporúča konzumácia rafinovaných obilných výrobkov (napr. rafinovaná pšeničná múka, krupica, ryžová múka), ako aj pečivo a cestoviny z nich.

V prípade zlepšenia stavu pacienta alebo v období pokoja možno do stravy opatrne zaradiť potraviny s vyšším obsahom vlákniny. Pacientom s chronickou pankreatitídou sa neodporúča konzumovať lístkové cesto a kysnuté cestá s vyšším obsahom tuku. A hlavne nie teplé!


Zdroj: pixabay.com

Mäso a mäsové výrobky

Odporúča sa nízkotučné mäso, ako je kuracie, morčacie, králičie a ryby. Je veľmi dôležité, aby sa pri príprave mäsa odstránili ich mastné časti. Na prípravu mäsových pokrmov sa odporúčajú spôsoby varenia bez tuku alebo s minimálnym použitím tuku, ako varenie v pare, grilovanie a pečenie na sucho. Neodporúčajú sa údené, príliš korenené, pálivé a mastné produkty, a to ani v malom množstve.

Zemiaky a ryža

Zemiaky sú v strave dôležité pre ich nutričnú hodnotu, obsah vitamínov a minerálov. Môžu sa jesť samostatne ako príloha alebo v kombinácii s inými ingredienciami. Ryžu možno konzumovať v lúpanej forme ako prílohu alebo ako samostatné jedlo, ochutenú ovocím a zeleninou, podľa individuálnej tolerancie pacienta.

Zelenina a ovocie

Zelenina a ovocie tvoria základ zdravej výživy. Je možné ich zaradiť do stravy ľudí trpiacich pankreatitídou v množstve a forme primeranej aktuálnemu stavu pacienta a individuálnej tolerancii. Zelenina obsahujúca veľa vlákniny, najmä tá, ktorá sa konzumuje surová, môže spôsobiť ťažkosti. Krájanie na malé kúsky, varenie či blanšírovanie sú vhodnými spôsobmi ich úpravy.

Strukoviny

Pre ich nadúvacie účinky sa neodporúčajú. Iba v úplne bezpríznakovom stave je možné dopriať si trochu pyré v malých porciách, alebo vo forme polievky.

Mlieko a mliečne výrobky

Jedným z hlavných aspektov stravovania pacientov s pankreatitídou je používanie živín s nízkym obsahom tuku. Preto je potrebné podľa toho vyberať aj mliečne výrobky.

Pacienti môžu pokojne konzumovať nízkotučné mlieko, zakysané mliečne výrobky, kefír a jogurty. Odporúčajú sa produkty obohatené o živú flóru, ktoré pomáhajú udržiavať a posilňovať normálnu črevnú bakteriálnu flóru.
Okrem toho možno jesť aj nízkotučný tvaroh a nízkotučné syry. Neodporúča sa však konzumácia vysokotučného mlieka, smotany, tučných syrov, tvarohových krémov a masla.

Kávu možno nahradiť sladovou alebo čakankovou kávou, ktorá neobsahuje dráždivé látky, ale podporuje činnosť žlčníka, osviežujúcim zeleným čajom a ženšenovým čajom.
-m-