Návšteve urológa sa netreba vyhýbať. Ani vtedy ak ide o preventívku

Návšteve urológa sa netreba vyhýbať. Ani vtedy ak ide o preventívku

Ak muži neradi chodia k nejakému lekárovi – špecialistovi, zaručene to bude urológ. Zdravotné problémy, ktoré urológovia riešia, sú predsa len chúlostivejšieho charakteru. To však neznamená, že je rozumné sa návštevám urológa vyhýbať.

Príznaky rôznych ochorení nezanedbávajte aj keď to môže byť pre vás chúlostivé

Kedy však urológa navštíviť? Určite vám najskôr napadne, že návštevu urológa si budú vyžadovať konkrétne zdravotné komplikácie, akými sú napríklad výskyt krvi v moči, problémy s prostatou, podozrenie na močové kamene a ďalšie.

To je, samozrejme, pravda. U urológa absolvujete špecifické vyšetrenie vzhľadom na daný problém, napríklad cystoskopiu a urológ nastaví adekvátnu liečbu. S vyšším vekom však prichádza možnosť absolvovať u urológa preventívne prehliadky. A túto možnosť by mal každý muž využiť.

Prečo sú preventívne prehliadky u urológa dôležité? A kedy s nimi vlastne začať?

Preventívna urologická prehliadka je totiž primárne zameraná na diagnostikovanie nádorového ochorenia prostaty obličiek a semenníkov. Základným predpokladom pre úspešné podchytenie takéhoto závažného ochorenia totiž spočíva v dostatočne včasnej diagnostike.

O zmysle preventívnej urologickej prehliadky hovorí aj to, že polovica takýchto nádorových ochorení je zistená práve pri prehliadke. Nejde totiž o ochorenie, ktoré by sa hneď od úvodu nejakým očividným spôsobom prejavovalo.

Absolvovanie preventívnej urologickej prehliadky u urológa v trojročných intervaloch sa preto odporúča všetkým mužom po štyridsiatke. Samozrejme, v prípade výnimočných rodinných anamnéz môže byť tento interval častejší a taktiež sa môže posunúť veková hranica, kedy je dôležité s týmito prehliadkami začať.