12 náhrad slepačích vajíčok, ktoré dokonale fungujú

Minuli sa vám vajíčka, alebo ich nemôžete konzumovať? Máme pre vás užitočné tipy, ako ich nahradiť.

1. Ľanové semiačka
Chutnou a výživnou alternatívou slepačích vajíčok sú ľanové semiačka bohaté napríklad na protizápalové omega-3 tuky. Jedno vajce nahradíme 1 polievkovou lyžicou semien, ktoré rozdrvíme v mažiari, alebo zmixujeme. Zalejeme ich 3 polievkovými lyžicami vody a necháme niekoľko minút postáť.

2. Banán
Banán je výbornou náhradou vajec najmä v sladkých dezertoch, pretože ich príjemne osladí i dochutí. Jedno vajce nahradíme približne polovicou banánu.

3. Jablkové pyré
Do koláčov či palaciniek môžeme namiesto vajíčok použiť jablkové pyré, alebo ak chcete, jablkovú detskú výživu bez cukru. Namiesto vajíčka použite približne 5 polievkových lyžíc pyré s 1 čajovou lyžičkou prášku do pečiva bez fosfátov. Alternatívou jablkového pyré môže byť aj jablkový kompót.

4. Chia semiačka
Ďalšou zdravou alternatívou slepačích vajec sú drobné chia semiačka. Tie disponujú vlastnosťou, že vo vode krásne napučia. Jedna polievková lyžica chia semien zaliata 3 lyžicami horúcej vody nahradí jedno vajce.

5. Tekvica
Do slaných dezertov, ale aj napríklad sladkých koláčov, sa hodí tekvica. Jedno vajce nahradíme približne 1/3 šálky tekvicového pyré, ktoré pripravíme zmixovaním tekvice.

6. Pudingový prášok
Pri pečení sladkých dobrôt môžeme využiť namiesto vajíčka napríklad vanilkový puding v množstve čajovej lyžičky zmiešaný s rovnakým množstvom oleja.

7. Orechové maslo
Arašidové, mandľové, lieskovcové… Ktorékoľvek orechové maslo možno použiť do cesta, aby pekne držalo pokope. Jedno vajce nahradia 1 – 2 kopcovité lyžice orechového masla.

8. Avokádo
Avokádo zvýši nutričnú hodnotu receptu a veľmi jednoducho sa používa. Množstvo avokáda zhruba vo veľkosti vajíčka roztlačte a použite napríklad pri príprave brownies.

9. Tofu
Jednou z alternatív tofu na trhu je neochutené tofu, to znamená, že je bez chuti. To ho predurčuje aj k tomu, aby mohlo byť využité i ako alternatíva vajíčok.

10. Biely jogurt
Biely jogurt sa hodí najmä do kysnutého cesta kvôli vylepšeniu chuti i dlhšej trvanlivosti koláčov.

11. Číra želatína
Jedno vrecúško predstavuje náhradu zhruba 3 vajec. Výhodou želatíny je to, že ju možno použiť v sladkých i slaných receptoch.

12. Zmes prášku do pečiva, octu a vody
Zmiešaním čajovej lyžičky prášku do pečiva, polievkovej lyžice octu a rovnakého množstva vody, získame náhradu jedného vajca.

Mirka