Ženšeny pomôžu pri strese a podporia imunitu

Premýšľate nad tým, čo by vám pomohlo nadobudnúť vnútornú rovnováhu a nakopnúť imunitu? Dôležitý je zdravý životný štýl, avšak jedným z podporných prostriedkov môžu byť aj ženšeny.

Existuje viacero ženšenov, pričom najznámejšie sú americký a ázijský ženšen. Tie sa od seba líšia množstvom prospešných látok. Americký ženšen sa spája skôr s navodením pocitu relaxácie. Naopak, ázijský má stimulačné účinky.

Ženšen je neodmysliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny. To znamená, že jeho účinky sú overené tisíckami rokov používania. Samozrejme, mnohé z nich boli potvrdené aj vedecky, nakoľko skúmaniu ženšenu sa venuje množstvo vedcov z celého sveta. Aké sú účinky ženšenu?

  • Má protizápalové vlastnosti

Ženšen je nabitý antioxidantmi, ktoré chránia bunky pred poškodením škodlivým voľnými radikálmi a následným vznikom ochorení. Extrakty zo ženšenu preukázali schopnosť vychytávať zápal a zvyšovať antioxidačnú kapacitu buniek.

  • Zvyšuje energiu

Ženšen podporuje fyzickú i duševnú aktivitu. Ak vás trápi únava či slabosť, alebo potrebujete podporiť športový výkon, alebo pracujete na náročnom pracovnom projekte, a potrebujete nakopnúť, ženšen je pre vás dobrou voľbou.

  • Pomáha pri erektilnej dysfunkcii

Podľa jednej z kórejských štúdií až 60 percent mužov, ktorí užívali extrakt zo ženšenu, zaznamenalo zlepšenie symptómov. Podľa štatistík trápi tento problém každého druhého muža v strednom veku. Aj takýmto jednoduchým spôsobom je teda možné zmierniť príznaky impotencie.

  • Zlepšuje náladu a znižuje stres

Ženšen má preukázané pozitívne účinky na našu náladu. Je výborným prostriedkom na zníženie stresu. Podľa štúdií sa prvé pozitívne výsledky dostavia už po ôsmich dňoch užívania aspoň 200 mg ženšenu denne. Dávka 400 mg denne prináša v tomto smere ešte lepšie výsledky.

  • Pomáha pri chudnutí

Nikdy ste si nespájali užívanie ženšenu s chudnutím? Štúdie boli síce zatiaľ vykonané iba na zvieratách, avšak ich výsledky znejú do budúcnosti veľmi sľubne. Podľa nich má ženšen priaznivý vplyv na hladinu glukózy v krvi, prispieva k zmierneniu obezity a aj s ňou súvisiacich zdravotných ťažkostí.

  • Zlepšuje funkcie pľúc

Aj tento účinok ženšenu je pomerne prekvapivý. Podľa štúdie vedcov z Kodane, ktorí skúmali účinky ženšenu na pľúca potkanov, má ženšen potenciál znížiť výskyt niektorých pľúcnych baktérií a tiež prispieť k liečbe chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

  • Podporuje imunitu

Ženšen má vplyv na reguláciu imunitných buniek, ako sú napríklad makrofágy či T-bunky. Antimikrobiálne zlúčeniny vo výťažkoch zo ženšenu tiež pomáhajú bojovať proti bakteriálnym i vírusovým infekciám.

  • Zmierňuje príznaky menopauzy

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce symptómy menopauzy patria, návaly tepla, výkyvy nálad, nespavosť, pokles libida či priberanie. Bojovať s nimi možno nielen zdravým životným štýlom, ale aj doplnkami stravy v podobe ženšenu.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEen%C5%A1en-3404958/