Závislosť na cukre. Čo s ňou?

Závislosť na cukre. Čo s ňou?

Neviete si predstaviť ani jeden deň bez sladkostí? Sladíte si čaj či kávu niekoľkými lyžičkami cukru a holdujete vysoko priemyselne spracovaným potravinám, v ktorých nechýba značné množstvo cukru? Ohrozujete svoje fyzické i psychické zdravie. Pozrite sa spolu s nami na riziká nadmernej konzumácie rafinovaného cukru i tipy, ako to zmeniť.
Keď si dáme sladkú maškrtu, tak v mozgu, konkrétne v centre odmien, sa uvoľní dopamín. Vďaka tomuto neurotransmiteru sa cítime spokojne. A kto z nás by sa nechcel cítiť spokojne stále? Pocity súvisiace s uvoľňovaním dopamínu sú vysoko návykové, lenže na ich získanie potrebujeme čoraz väčšie a častejšie dávky sladkého. Šťastie vyvolané dopamínom je podobné drogovej závislosti. Aj preto sa veľmi často hovorí o závislosti na cukre. Charakterizujú ju neustále chute na sladké, prejedanie, emocionálne jedenie, jedenie z nudy, ale aj výčitky súvisiace s neprimeranou konzumáciou sladkého.
Nadmerná spotreba cukru a jeho účinky na zdravie
Priberanie je jedným z „menších“ problémov, ktoré závislosť na cukre spôsobuje. Nadmerná spotreba cukru je spojená s ochoreniami srdca, cukrovkou druhého typu, rakovinou, depresívnymi a úzkostnými stavmi, demenciou i zvýšenou tvorbou akné.
Koľko cukru je v norme?
Ak vezmeme do úvahy odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, tak zdravý človek si môže denne dopriať maximálne 6 čajových lyžičiek cukru, teda 25 g. Na prvý pohľad vyzerá táto dávka veľkoryso, no opak je pravdou. Problémom je najmä skrytý cukor, čiže cukor v potravinách, v ktorých by sme ho nečakali. Jedná sa, napríklad o rôzne omáčky, dresingy, kečupy či dokonca čipsy. Ak si dáme jeden nízkotučný ochutený jogurt, do tela doplníme neuveriteľné 3 – 4 čajové lyžičky cukru. Nehovoriac o obsahu cukru v pečive, bežných komerčných sladkostiach, v ktorých je zastúpený hlavne v kombinácii so škodlivými trans-mastnými kyselinami.
Ako eliminovať spotrebu cukru v jedálničku?
V prvom rade je nevyhnutné čítať etikety a vyhýbať sa produktom s obsahom cukru. Pozor, zoznámiť sa treba aj s alternatívnymi názvami cukru (glukóza, fruktóza, glukózovo-fruktózový sirup…). Na základe prečítania etikety vylúčime produkty s obsahom cukru na prvých priečkach v zložení. Pozor si treba dávať aj na nápoje, pretože obrovské množsvá cukru sú zastúpené v džúsoch, ochutených minerálkach či limonádach.
Naopak, snažíme sa do jedálnička zaradiť základné potraviny bohaté na vlákninu, ako ovocie, zeleninu, celé zrná, strukoviny, orechy či semená.
Ak máme chuť na sladké, pripravíme si nejakú zdravšiu variantu dezertu v pohodlí domova.
Mirka