Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Prejedzte sa k dobrej imunite

Vraví sa, že ste to čo jete. Pokiaľ prijímate potraviny s dostačujúcim obsahom vitamínov, organizmus by mal fungovať správne. Imunita hrá v otázke organizmu veľmi dôležitú úlohu. Správny výber potravín prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Dalo by sa povedať, že človek sa môže „prejesť“ k dobre fungujúcej imunite. Avšak  čo v prípade, že jedinec neprijíma správne množstvo, ktoré telo potrebuje?

Imunitný systém sa skladá z orgánov, buniek, tkanív a bielkovín. Tie spoločne vykonávajú telesné procesy, ktoré bojujú proti patogénom, ktorými sú vírusy, baktérie a cudzie telesá. Keď imunitný systém príde do kontaktu s patogénom, spustí sa imunitná odpoveď. Jedlo, ktoré konzumujete hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní dobrej imunity.  Konzumovanie len jedného typu jedla nebude stačiť na boj proti chrípke alebo iným infekciám. Dávajte pozor na veľkosti porcií a odporúčaný denný príjem, aby ste neprijali príliš veľa jedného vitamínu a príliš málo ďalších. Správne stravovanie je skvelý začiatok ako predchádzať ochoreniam a vďaka tomu chrániť svoj imunitný systém.

Kľúčom je rozmanitosť

Existuje mnoho potravín, ktoré vďaka svojmu obsahu majú skvelé účinky na organizmus. Ich zloženie obsahuje dôležité vitamíny, ktoré pri dennom príjme  udržujú vaše telo v správnom režime. Pri pravidelnej konzumácií zeleniny a ovocia bohatého o betakarotén, kyselinu askorbovú a ďalšie nevyhnutné vitamíny zabezpečíte prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Vybrali sme päť potravín, ktoré vďaka svojej jedinečnosti vyčnievajú z rady.
 V prvom rade sú to čučoriedky. Tie obsahujú flavonoidy, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a prirodzeným spôsobom posilňujú imunitný systém človeka. Majú mimoriadne vysoký obsah vitamínu C, vápniku a vlákniny. Na koľko sú čučoriedky plné antioxidantov, chránia bunky organizmu pred nestabilnými molekulami, ktoré by mohli poškodiť bunky v organizme.

Potom tu máme kurkumu,  žlté korenie, ktoré používa veľa ľudí pri varení. Jej látky majú antioxidačné účinky a aktívne znižujú hladinu cholesterolu v tele. Napomáhajú pri rôznych zdravotných problémoch. V neposlednom rade uvoľňujú hormón leptin, ktorý pôsobí priaznivo na centrálny nervový systém. Keďže súčasťou kurkumy sú látky, ktoré majú antioxidačný účinok, kurkuma je vhodná na posilnenie imunity. Kurkuma zvyšuje antioxidačnú kapacitu organizmu a tak napomáha bojovať proti voľným radikálom.

Ďalšou vzácnou potravinou sú mandle.  Tie sú zdrojom širokej škály rôznych minerálnych látok. Majú vysoký obsah vlákniny, ktorá napomáha k správnemu tráveniu. Najdôležitejšou časťou mandlí je fenolová zložka, ktorá obsahuje antioxidačné účinky a pôsobí ako ochrana proti nežiaducim reakciám v ľudskom tele.

Paprika svojím vysokým obsahom vitamínu C posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a spolu s vitamínom A chránia bunky a tým aj celý organizmus pred rozmanitými infekciami. Papriku by sme mali pravidelne predkladať aj deťom.

V neposlednom rade sú to citrusové plody. Väčšina ľudí siahne pri prechladnutí rovno po citrónoch. Je to preto, že vitamín C v citrusovom ovocí pomáha budovať obranyschopnosť vášho imunitného systému. Predpokladá sa, že vitamín C zvyšuje produkciu bielych krviniek, ktoré sú kľúčové v boji proti infekciám. Takmer všetky citrusové plody majú vysoký obsah vitamínu C.

Vitamíny pre imunitu

Napriek dostatočnému príjmu potravy s vitamínmi sa môže stať, že odporúčané hodnoty nedosiahnete. Správny príjem minerálov a vitamínov zabezpečí optimálne fungovanie imunity ako aj ľudského organizmu. Medzi tie najdôležitejšie, ktoré sa musia prijímať na dennej báze sú vitamín C a zinok. Vitamín C je kľúčovým účastníkom armády imunity. Pomáha predchádzať bežnému nachladnutiu či iným chorobám spôsobeným oslabenou imunitou. Pôsobí ako silný antioxidant a chráni pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. Zinok je dôležitým stopovým prvkom, ktorý sa podieľa na metabolizme makroživín, sacharidov, bielkovín, mastných kyselín a nachádza sa takmer vo všetkých orgánoch.

Výživový doplnok od značky MaxiVita, Vitamín C+ Zinok vám dopomôže k normálnej funkcii imunitného systému, zníži miery únavy a vyčerpania a zvýši vstrebávanie železa. Významne sa podieľa na funkcii imunitného systému. Je nevyhnutný pre udržanie dobrého zdravotného stavu celého organizmu. Viac informácií na www.vitar.sk 
Autor fotografie:Unsplash