Aké sú účinky hrozna na ľudský organizmus?

 Hrozno je známe ešte z biblických príbehov, kde sa pomerne často spomína v podobe viniča. Hoci patrí medzi najstaršie a najznámejšie plodiny, táto skutočnosť z jeho kvalitatívnych parametrov vôbec neuberá, práve naopak.
 
Aktuálne predstavujú chutné šťavnaté bobule pre mnohých z nás skvelú pochúťku. Zloženie hrozna sa mierne líši v závislosti od odrody, ale všetky druhy hroznových bobúľ sú prínosom pre ľudské zdravie.

Hrozno je chutné samo o sebe. Možno ho použiť ako chutnú prísadu do šalátov alebo hlavnú surovinu na výrobu vína. Hrozno je skvelé i v podobe hroznovej šťavy. Nech už si vyberiete akúkoľvek formu úpravy hrozna a jeho následnej konzumácie, je dôležité, aby bolo v jedálničku zastúpené. Pre tých, ktorí myslia na štíhlu líniu, je dôležitá informácia, že sto gramov hrozna obsahuje 69 kalórií! Pozor na vyšší obsah cukru!
 
V hrozne je zastúpených množstvo dôležitých živín – vitamíny A, C, E, K, skupiny B, minerály ako vápnik, zinok, meď, horčík a množstvo fytochemikálií. Zaujímavosťou je látka, ktorú nazývame resveratrol. Resveratrol je silným antioxidantom, ktorý má schopnosť bojovať proti vírusom, baktériám, plesniam, rakovine a mozgovej mŕtvici. Proti alergiám, zápalom a mikróbom bojujú antokyány, ktoré podobne ako resveratrol patria do kategórie silných antioxidantov. Do tretice spomenieme katechíny disponujúce obdobnými funkciami - ochraňujú bunky pred voľnými radikálmi.

Aké sú účinky hrozna na ľudský organizmus?

Výživné látky obsiahnuté v hrozne sú cestou k posilneniu imunity. Len silná obranyschopnosť organizmu si dokáže poradiť s nástrahami dnešnej doby.

Máte problém s vysokým stupňom kazenia zubov? Určite viete, že zubný kaz vzniká v dôsledku pôsobenia škodlivých baktérií v ústnej dutine. Vedci z University of Rochester prišli so zistením, že hrozno má výraznú schopnosť s týmito baktériami bojovať, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na celkovom zdraví zubov.
 
Vysoký podiel antioxidantov predurčuje hrozno za efektívny prostriedok boja proti rakovinovým ochoreniam. Hrozno by nemalo chýbať ani v jedálničku dám, ktoré bojujú so starnutím pleti. Konzumácia hrozna obmedzí používanie kozmetiky z radu „proti starnutiu“. Čo poviete, milé dámy, určite to stojí za vyskúšanie!
 
(-de-)

 

 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/hrozno-vini%c4%8d-v%c3%adnna-r%c3%a9va-vinice-553462/