9 zaujímavostí o zabudnutých trnkách

Trnka obyčajná alebo slivka trnková je ker, ktorý dorastá až do výšky dvoch metrov. Typické sú preň tŕnisté výrastky na konároch. Väčšinou sa zbierajú kvety, ale aj plody s trpkou až kyslou chuťou, z ktorých sa pripravuje sirup či víno.

1. Kvietky si poradia so zápchou

Na rúbaniskách či skalných miestach s dostatkom slnka, v období od apríla do mája, si môžete nazbierať drobné biele kvety trnky obyčajnej (Prunus spinosa). Odvar či zápar z nich vám pomôže pri zápche a zmäkčí stolicu.
Na šálku použite jednu kávovú lyžičku sušených kvetov, ktorú zalejete vriacou vodou a necháte po pokrievkou lúhovať.

2. V jeseni sú plody stvorené na sušenie

Trnky sa odporúča zbierať v septembri či októbri, keď majú príjemnejšiu chuť. Možno ich usušiť, alebo spracovať na džem či sirup.

3. Majú antibakteriálne účinky

Trnkám sa pripisujú silné antibakteriálne účinky. Existujú výskumy, podľa ktorých eliminuje napríklad výskyt salmonel a ďalších baktérií. Tieto vlastnosti sa pripisujú viacerým zastúpeným kyselinám, ako napríklad kyseline trieslovej či jablčnej.

4. Sú bohaté na flavonoidy

Flavonoidy sú skupinou antioxidantov chrániacich bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Nachádzajú sa nielen v kvetoch, ale aj plodoch trnky. Zastúpené sú napríklad kvercetín alebo kaempferol. Majú protizápalové účinky, spájajú sa s podporou srdca a ochranou pred rakovinou.

5. Nechýba množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov

Trnky sú zásobárňou betakaroténu, vitamínov skupiny B, vitamínu C a E. Z minerálov sú to vápnik, draslík, fosfor, síra a horčík.

6. Prispievajú ku krásnej pokožke

Za tieto účinky sú zodpovedné viaceré zložky. Jedná sa o už spomínané flavonoidy i vitamín C, ktorý podporuje produkciu kolagénu.

Plody môžete použiť na prípravu masky na tvár – zmiešajte roztlačené trnky s bielym jogurtom alebo medom. Neneste na očistenú tvár a nechajte 20 minút pôsobiť.

7. Podporia očistu organizmu

Ľudské telo je dokonale prepracovaný nástroj a detoxikuje sa priebežne samo. Avšak môžeme mu trošku pomôcť napríklad pitím trnkového čaju alebo užívaním trnkovej tinktúry.

8. Zmierni únavu a vyčerpanie

Trnky sú zásobárňou živín a obsahujú látky, ktoré majú upokojujúci účinok. Môže pomôcť aj pri ťažkostiach s nespavosťou.

Na tento účel si môžeme pripraviť napríklad čaj – 2 polievkové lyžice roztlačených plodov zalejeme 3 decilitrami vody, necháme 15 minút lúhovať a precedíme. Dosladíme medom, aby mal čaj príjemnejšiu chuť.

9. Kôstky sú stvorené do vyhrievacích vankúšov

Hľadáte vhodnú náplň do vyhrievacích vankúšov, ktoré vám prinesú úľavu pri bolestiach pohybového aparátu? Využite na to kôstky trnky. Ako na to? Vysušené kôstky dajte do vankúšika a zašite. Ten v prípade potreby dajte na niekoľko desiatok sekúnd do mikrovlnky a priložte na boľavé miesto.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/sloes-blackthorn-prunus-spinosa-3875569/