Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

7 zaujímavostí o zázvore, o ktorých ste možno nevedeli

Väčšina z nás siahne po zázvore počas chladných dní, pretože príjemne zahreje. Takisto ho s obľubou používame aj pri tráviacich problémoch. Avšak pozitívnych účinkov ďumbieru je oveľa viac. Čo by ste mali o tejto liečivej korenine vedieť?

1. Prináša úľavu pri menštruácii

Pokiaľ vás počas menštruácie trápi nepríjemná bolesť a kŕče v bruchu, poprípade bolesti hlavy, nemusíte hneď siahnuť po bežných analgetikách. Za vyskúšanie rozhodne stojí aj zázvor. Podľa vedcov z iránskeho Teheránu zázvor zmierňuje menštruačnú bolesť rovnako ako účinná látka ibuprofén.


2. Zlepšuje kognitívne funkcie mozgu

Zázvor disponuje významnými protizápalovými vlastnosťami. Zastúpené antioxidanty priaznivo ovplyvňujú aj zdravie a výkonnosť mozgu. Zaujímavú štúdiu vykonali napríklad vedci z Thajska. Zapojili do nej ženy vo veku 50 – 60 rokov a trvala dva mesiace. Vedci sledovali účinok zázvorových tabliet na kognitívne funkcie u účastníčok štúdie. Zistili, že práve zázvor zlepšuje kognitívne funkcie a pozornosť u žien.

3. Posilňuje obranyschopnosť

Najčastejšie zázvor využívame na prípravu chutného čaju, ktorý nám má pomôcť pri príznakoch prechladnutia. Keďže zázvor obsahuje gingeroly, shogaol a paradoly, látky bojujúce s voľnými radikálmi, je ideálnym bojovníkom proti chronickým chorobám. Nehovoriac o tom, že disponuje antibakteriálnymi, protiplesňovými a antivírusovými vlastnosťami. To znamená, že je stvorený na posilnenie celkovej obranyschopnosti organizmu.

4. Pomáha pri chudnutí

Pokiaľ chcete schudnúť natrvalo, je nevyhnutné zmeniť celkový životný štýl. Avšak pomocnú ruku vám môže podať aj pravidelné popíjanie zázvorového čaju, napríklad každé ráno. Podľa vedcov z iránskeho Tabrizu zázvor podporuje spaľovanie tukov, blokuje ich vstrebávanie a potláča chuť do jedla. To sú účinky, ktoré sú pri chudnutí na nezaplatenie.

5. V chladničke vydrží aj niekoľko týždňov

Pokiaľ chcete zázvor konzumovať pravidelne, uskladnite ho v chladničke v plastovom vrecúšku. Tam vydrží aj 4 týždne. Dobrou voľbou je aj zamrazenie – zázvor nastrúhajte, dajte do plastovej nádobky a zamrazte.

6. Je výborný do smoothie

Pýtate sa, ako zázvor prepašovať do jedálnička? Nie je to nič zložité. Okrem čaju môžete plátky zázvoru pridať do smoothie alebo zeleninových štiav. Božsky chutí v kombinácii s mrkvou, pomarančami a uhorkou – na prípravu 2 pohárov šťavy budete potrebovať 6 mrkiev, 1 pomaranč, 1 uhorku a kúsok zázvoru.

7. Maximálna denná dávka sú 4 gramy

Pokiaľ konzumujete zázvor čerstvý, nemali by ste si denne dopriať viac ako 4 gramy čerstvého zázvoru a 1 gram sušeného zázvoru. Ak si doprajete viac, môžu sa objaviť napríklad tráviace ťažkosti či nepríjemné hnačky. Aj v tomto prípade platí, že aj zázvor treba konzumovať s mierou.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/z%C3%A1zvor-hot-citr%C3%B3n-%C4%8Daj-citr%C3%B3n-sneh-1918107/