Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

5 dôvodov, prečo zaradiť brokolicové klíčky do jedálnička

Brokolicové klíčky si môžeme kúpiť v obchodoch, alebo nechať naklíčiť doma v miske na klíčenie, pretože sú pokladom pre zdravie. Okrem misky na klíčenie potrebujeme kvalitné semienka brokolice a vodu. Zelené klíčky sú potom vhodné ako prísada do zeleninových šalátov, ozdoba obložených chlebov či ako súčasť smoothie. Aké sú ich top benefity?
Bojujú proti rakovine
Množstvo štúdií potvrdilo, že brokolica, ale aj karfiol, kel či kapusta, majú schopnosť chrániť pred viacerými druhmi rakoviny. Sú zdrojom sulforafánu, ktorý spomaľuje rast nádorov a eliminuje premenu benígnych nádorov na malígne.
Vplyv brokolicových klíčkov bohatých na sulforafán študovali vedci z celého sveta v súvislosti, napríklad s rakovinou hrdla, pľúc, hrubého čreva, prostaty, prsníka, močového mechúra i rakoviny kože. Väčšina z nich priniesla sľubné výsledky.
Obsahujú množstvo prospešných látok
85 g čerstvo zozbieraných brokolicových klíčkov je bombou pre naše zdravie i imunitný systém. Skonzumovaním tohto množstva poskytneme telu 4 g vlákniny, 60 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C, betakarotén, chlorofyl, vápnik, železo a množstvo antioxidantov.
Môžu byť užitočné pri H. pylori
Vraj až 2/3 svetovej populácie je nakazených helikobakterom. Avšak väčšine z nich nespôsobuje problémy. Tí, ktorí to šťastie nemajú, trpia zväčša tráviacimi ťažkosťami. Helikobakter pylori je zodpovedný za vznik žalúdočných vredov i vredov dvanástnika. Nakaziť sa ním dá pitím z infikovaného pohára alebo použitím   nedostatočne umytého príbora. Viaceré štúdie na zvieratách i ľuďoch potvrdili, že bojovníkmi proti tejto baktérii sú aj brokolicové klíčky. Navyše klíčky brokolice pomáhajú telu v prirodzenom procese detoxikácie od ťažkých kovov.
Majú potenciál pomáhať pri roztrúsenej skleróze i depresii
V štúdiách na zvieratách bolo preukázané, že sulforofán má schopnosť znižovať zápal a oxidačný stres, čo môže byť veľmi užitočné aj pri ľuďoch trpiacich sklerózou multiplex.
Sulforafán môže pomôcť aj ľuďom s depresiou alebo schizofréniou, nakoľko znižuje hladinu neurotransmiteru glutamát v tele.
Je prevenciou osteoporózy
Rednutie kostí trápi najmä ženy v menopauze. Okrem užívania vápnika, vitamínu D a primeraného pohybu im môže s úbytkom kostnej hmoty pomôcť aj sulforafán z brokolicových klíčkov, najmä kvôli jeho protizápalovým vlastnostiam.

Mirka

 


Autor fotografie:freedigitalphotos.net, satit_srihin