Zoznámte sa so syrmi, ktoré nepoznáte I.

Zoznámte sa so syrmi, ktoré nepoznáte I.

Patríte k labužníkom, ktorý zbožňujú syr? Potom nasledovný zoznam syrov doplníte množstvom ďalších názvov. V prípade, že poznáte len niekoľko druhov syra, neváhajte a naučte sa niečo nové.
Predstavujeme vám zaujímavé syry pochádzajúce z rôznych končín sveta. Pre Afganistan sú typickými syrmi KadchgallSerato.Feta, Kašér, Xynotyro je súčasťou gréckej kultúry. Taliani nedajú dopustiť na syry Toma, Pressato, Mozzarella, Grana, Gongorzola a mnohé ďalšie.
Syr má za sebou naozaj siahodlhú históriu, ktorá sa datuje do obdobia spred štyritisíc rokov. Tradične sa syr vyrába z kravského mlieka, výnimkou však nie je ani ovčie, kozie či byvolie mlieko. Mnohé syry sú kombináciou viacerých mliek cicavcov.
 
Burgos najlepšie chutí s medom a cukrom
Burgos pochádza zo Španielska. Patrí medzi nepasterizované syry. Vo svojom názve nesie meno provincie, ktorá je jeho rodným domovom. Vyrába sa z ovčieho mlieka, do ktorého sa pridá malé množstvo kravského mlieka. V Španielsku je súčasťou dezertov. Podáva sa s chutným domácim medom, cukrom alebo vlašskými orechmi. Jeho typická vôňa je charakteristická jemným nádychom kyslosti. Chutí mierne slano. Ideálny je k suchému bielemu vínu a mladému červenému vínu.
 
Cantal pochádza z Francúzska
Francúzsky syr je starý dve tisícky rokov. Patrí k obľúbeným syrom nielen vo Francúzsku, ale na celom svete. Chuť je naozaj nezameniteľná. Chuťové bunky ocenia jemne sladkú chuť mladého syra Cantal. Vo vôni a chuti syra sa snúbi svit letného slnka s horskými búrkami a úrodnými pasienkami. Čím je syr starší, tým je jeho chuť intenzívnejšia. Existujú dva druhy tohto syra. Cantal fermier je vyrobený zo surového mlieka. Cantal laitier je názov druhej verzie jedného z najstarších francúzskych syrov. Používajú sa do polievok, šalátov či ako súčasť zemiakových jedál.
 
Grana Padano – tradičný taliansky syr
Grana Padano patrí svojou textúrou k tradičným talianskym syrom. Je nepasterizovaným a tvrdým druhom syra s prírodnou kôrou. Obsah tuku sa pohybuje okolo 30 percent. Pre mnohých z nás je známy ako parmezán. Doba zrenia sa pohybuje od 12 do 48 mesiacov.
Brikety de Brebis je lahodný ovčí syr
Ovčí syr pochádzajúci z Francúzska je smotanovým syrom, ktorý sa vyznačuje jemnou orechovou chuťou. Patrí medzi mäkké syry. Zaujímavý je systém výroby Brikety de Brebis, pretože zreje vo vlhkých francúzskych pivniciach.
 
Coulommiers – malý brat či dedko syra Brie?
CoulommiersBrie sú vo Francúzsku považované za príbuzné syry. Mnohí považujú syr Coulommiers za malého brata syru Brie. Iní ho naopak označujú za dedka tohto syra. Jediný rozdiel spočíva v tom, že Coulommiers je menší a hrubší ako syr Brie. Patrí medzi mäkké syry vyrobené z kravského mlieka s obsahom tuku 40 percent. Odporúčame piť s vínom Bourgogne Cotes du Rhone.
 
Viac informácií o rôznych syroch nájdete na www.cheese.com
MIMI
Foto: flickr/uberculture