Voňavá a liečivá levanduľa. Aké sú jej benefity a ako ju použiť?

Väčšina z nás ju pozná už podľa vzhľadu. A ak aj náhodou nie, aróma levandule je nezameniteľná. Levanduľa teda mnohým skrášľuje záhrady alebo ju pestujú kvôli jej pozitívnym účinkom. Je to aj váš prípad? Potom sa spolu s nami pozrite na benefity levandule a pripravte si z nej chutný čaj či sirup.

Účinky levandule lekárskej v kocke

Levanduľa lekárska sa používa na urýchlenie hojenia rán, má protiplesňové účinky, a dokonca môže pomôcť pri vypadávaní vlasov. Napríklad podľa jednej zo štúdií, ktorá bola vykonaná na zvieratách, levanduľový olej stimuluje rast vlasov už po štyroch týždňoch používania. Okrem toho je táto voňavá liečivá rastlina známa i svojimi upokojujúcimi vlastnosťami. Pomocnú ruku podá aj pri úzkostných stavoch. Spája sa aj so schopnosťou zmierňovať bolesť a predmenštruačný syndróm.

5 receptov z levandule, ktoré by ste mali vyskúšať

  • Provensálske korenie

Na trhu sa môžete stretnúť s provensálskymi koreniami, ktoré nemajú rovnaké zloženie. Niektoré obsahujú tymian, saturejku, rozmarín, bazalku, majorán, šalviu či bobkový list, v iných je zastúpené oregano, tymian, rozmarín, saturejka, bazalka, aníz, fenikel a aj voňavá levanduľa. To znamená, že provensálske korenie si môžete bez problémov vyrobiť aj doma. Teda za predpokladu, že máte k dispozícii  bylinky, ktoré šetrným spôsobom vysušíte. Voľba byliniek a ich pomery sú na vás. Fantázii sa medze nekladú. Môžete vyskúšať skombinovať po 3 polievkové lyžice saturejky, tymianu a oregana, pridať k nim po dve polievkové lyžice rozmarínu a majoránky  a po lyžici levandule a šalvie. Bylinky zmiešajte, dajte do uzatvárateľného skleneného pohára a skladujte na tmavom mieste.
 

  • Levanduľový čaj

Na prípravu šálky čaju môžete použiť približne čajovú lyžičku kvetov levandule. Zalejte ich horúcou vodou a nechajte približne 10 minút lúhovať. Potom čaj popíjajte. Prinesie vám úľavu v stresových situáciách či večer, keď nebudete môcť zaspať.
 

  • Olivový olej s levanduľou

Skombinovaním extra panenského olivového oleja s levanduľou získate prostriedok, ktorý vám poslúži na uvoľňujúcu masáž, prinesie úľavu pri bolestiach hlavy či smútku a zlej nálade. Samozrejme, dá sa skvelo využiť aj ako prísada do kúpeľa. Ako olej pripraviť? Sklenenú fľašu naplníme až povrch kvetmi levandule a zalejeme olivovým olejom. Fľašu zatvoríme a uložíme na slnečné miesto na 3 týždne. Počas tejto doby fľašu pravidelne pretrepeme. Po uplynutí doby olej precedíme a skladujeme v chladničke.
 

  • Levanduľový sirup

Na prípravu sirupu budete potrebovať liter vody, 1 kg kokosového cukru, 3 bio citróny, 500 g levandule (stonky aj s kvetmi) a 2 – 3 kúsky celej škorice. Ako na to? Levanduľu umyte pod tečúcou vodou, dajte do hrnca, zalejte vodou. Pridajte na kolieska nakrájané citróny a celú škoricu. Priveďte k varu a na miernom ohni varte 15 – 20 minút. Potom pridajte cukor a za stáleho miešania varte dovtedy, kým sirup nezíska požadovanú konzistenciu. Potom ho dajte do fľaše a uzatvorte.
 

  • Levanduľová masť

Keďže levanduľa má skvelé hojivé účinky, môžete ju použiť aj na prípravu masti. Na 500 g bravčovej masti budete potrebovať 50 g včelieho vosku, 120 g kvetov levandule a gázu. Ako na to? Včelí vosk spolu s bravčovou masťou rozpustite vo vodnom kúpeli. Pridajte kvietky levandule a 10 minút ešte nechajte vo vodnom kúpeli. Potom odstavte a masť nechajte 24 hodín odpočívať prikrytú na tmavom mieste. Potom ju opäť zohrejte a preceďte napríklad cez gázu. Následne ju dajte do téglikov a skladujte v chladničke.

Mirka