V jeseni sa vám zíde týchto 5 byliniek. Poznáte ich?

V jeseni sa vám zíde týchto 5 byliniek. Poznáte ich?

Pochmúrne jesenné počasie dá zabrať imunitnému systému a negatívne vplýva aj na našu náladu. Ktoré bylinky nám v tomto smere pomôžu?

  • Lipa

Lipové kvety sú výbornou prevenciou prechladnutia a skvelým prostriedkom na posilnenie imunity. Môžeme ich použiť na prípravu chutného čaju, ktorý pomôže i s bolesťou hrdla a pri horúčke. Na nezaplatenie je aj pri kašli, pretože uľahčuje vykašliavanie.

Máte ťažkosti so zaspávaním a neviete si dať rady s nervozitou? Pomôžte si šálkou lipového čaju.

  •     Čajovú lyžičku sušeného lipového kvetu zalejeme ¼ litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať pod pokrievkou. Precedíme, dochutíme medom a citrónom a vypijeme.
  • Baza čierna

Pokiaľ vás každoročne drapne do svojich pazúrov chrípka, vo vašej domácej lekárničke by nemala chýbať baza čierna. Je výborným bojovníkom proti vírusom. Disponuje významnými protizápalovými účinkami. Má močopudné a potopudné účinky.

Za zmienku stojí aj to, že sa podieľa na znižovaní hladiny cukru v krvi. Úľavu prinesie aj pri migréne.

  •     1 – 2 čajové lyžičky sušeného kvetu zalejeme 2,5 decilitrami vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať a precedíme.
  • Rakytník

Sušené a pomleté plody rakytníka môžeme využiť na prípravu chutného a zdravého čaju, ktorý nám pomôže s posilnením imunity, ale aj vtedy, keď máme problém so zaspávaním, pociťujeme zvýšené napätie či stres.

Účinky tejto rastliny ocenia aj tí, ktorí majú vyššiu hladinu cholesterolu v krvi alebo tráviace problémy.

  •     2 čajové lyžičky rozdrvených plodov rakytníka zalejeme 2,5 decilitrami vriacej vody, necháme 20 minút lúhovať a podávame.
  • Materina dúška

Materina dúška je na nezaplatenie pri ťažkostiach s dýchacím aparátom, ako sú prechladnutie, kašeľ či zápal priedušiek.

Úľavu prináša aj pri bolestiach hlavy, zápaloch močových ciest, navyše upokojuje a navodzuje pokojný spánok. Poradí si aj s tráviacimi problémami, vrátane nechutenstva.

  •     2 čajové lyžičky dúšky materinej zalejeme vodou o teplote 80 stupňov Celzia, necháme 10 minút lúhovať a precedíme.
  • Echinacea

Echinacea je výborným prostriedkom na posilnenie imunity. Pripisujú sa jej antibakteriálne, antivírusové a protizápalové vlastnosti. Zastúpené antioxidanty sú výbornými bojovníkmi proti celkovému starnutiu organizmu. 

Táto liečivá rastlinka by v čase prechladnutia a chrípky nemala chýbať v žiadnej domácnosti.

  •     1 – 2 čajové lyžičky zmesi (kvetov a vňate) zalejeme 2,5 dcl vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať a precedíme. Čaj sa pije čerstvý a horúci 3 razy denne.

Mirka