Tri zlaté dukáty

Noc patrí k tým častiam dňa, ktoré by som jednoznačne zakázala. Nudí ma svojou čiernou všednosťou, tichom a povinným spánkom. Už som sa aj pokúšala nahovoriť nejaké strašidlá, aby ma prišli naľakať, no asi som si vybrala takých salámistov, čo majú všetko na háku. Vymýšľala som si rôzne kroky, šuchoty a dupoty, ale nikto doma mi na tieto záhadné javy nenaletel. Tvárila som sa, že sa potrebujem do noci učiť, no zakrátko mi prišli na to, že sa takto len stránim spánku.

Spánok ma nesmierne nudí, avšak oveľa bizarnejšie je samotné zaspávanie. V obnosenej, natiahnutej pyžame si mám ľahnúť na chrbát, zatvoriť oči a ležať v tmavej, sparnej miestnosti. Aj keď mám v noci potrebu vstať a zakričať si napr. Ja som tu doma, jednoducho sa to nesmie. Noc je časom odpočinku, ticha a regenerácie síl. Telo sa pripravuje na ďalší stresujúci deň a myseľ potrebuje na pár hodín povedať všetkým myšlienkam STOP!

No dobre, už som sa zmierila s tým, že v noci mám držať jazyk za zubami a spať. Veď je to také jednoduché, hravé a predovšetkým zdravé! Spánok chráni naše telo i dušu pred rôznymi neduhmi, lenže opäť sa zabudlo na jednu podstatnú vec. Nielenže ma spánok unavuje, ale ma z neho vytrhávajú aj čudesné sny, po ktorých sa ráno cítim neskutočne pod psa. Ak celú noc utekám pred zeleným koláčom, pretože ho odmietam zjesť, alebo rozbíjam starú skrinku, lebo v nej hľadám tri zlaté dukáty, tak naozaj sa po týchto adrenalínových zážitkoch necítim oddýchnutá. Ale neprotirečím, držme sa aj naďalej výskumov amerických vedcov... Osemhodinový spánok je zdravý!

Tatiana Kovalčinová