S batohom na cestách

Dlhé vyčkávanie na vlakovej stanici môže mať mnoho podôb. Buď natrafíte na ukecaného spolusediaceho na lavičke, alebo vás začne obťažovať nejaká čudesná partia chlapov, no pokojne sa môže stať, že sa nič zvláštne neudeje. Polhodinové meškanie vlaku dvíha adrenalín aj tej najmelancholickejšej povahe, obzvlášť ak ste na čakanie sama. Sama ako sama, ľudí sa všade veľa nájde, no nikto známy mi vtedy nestúpil na malíček. Rozmýšľala som, že sa na chvíľu začítam do knihy, ale bála som sa, že sa celým svojím JA vžijem do príbehu a nezapočujem informáciu o príchode vlaku. Tak som si sedela ako takých päť peňazí a sledovala okolie!

Rozčuľovalo ma, že sa nič pozoruhodné nedialo. Každý stál ako kôl v plote a buď držal cestovnú tašku, alebo niesol na chrbte preveľký batoh. Ja tie veľké batohy ani trochu nemusím! Sú asexuálne, široké, dlhé a predovšetkým ničia chrbticu. Keď som sa lepšie zahľadela na všetkých, čo mali to obrovské čudo na pleciach, prišlo mi ich ľúto. Hrbili sa, stále si opravovali tie hrubé pruhy a prestupovali z nohy na nohu. Samozrejme, že prestupovali, veď každá bolesť spôsobuje nervozitu. Isto ich bolí celá krčná chrbtica, ruky a postojom v predklone neprospievajú ani svojmu hrudnému košu.

Okrem toho si títo turisti znemožňujú aj samotný nástup a výstup z vlaku, nemôžu sa spontánne otočiť celým telom, pretože by jedným pohybom zrazili na kolená úbohých spolucestujúcich. Títo turisti pôsobia nemotorne, veď niekoľkokilové čudo na chrbte nie je žiadna malina, sú neistí, pretože majú problém okamžite zistiť, kto im šliape na päty, a rozhodne sa na nich nedá spoľahnúť.

Len si predstavte, že by ste takého cestovateľa poprosili, nech vám pomôže s kúpou lístka cez automat. Ten, kto by cestoval s obyčajnou cestovnou taškou, by si ju bez ťažkopádnych pohybov položil na zem a venoval sa automatu. No turista s batožinou na chrbte by možno ani nestihol stlačiť prvé tlačidlo a už by ležal na zemi aj s automatom v náručí. Veď donekonečna sa nedá predkláňať ani na vlakovej stanici s batohom na pleciach! Takouto nevšednou myšlienkou som si skrátila čakanie na vlak. Bravúrne, však?

Tatiana Kovalčinová