Zaujímavosti o Vianociach

Vianoce patria k najkrajším sviatkom roka. Deti sa ich nevedia dočkať kvôli darčekom, dospelí milujú vianočnú pohodu.

Každá krajina či región má svoje tradície, ako oslavuje vianočné sviatky. Niektoré zvyky sú, povedzme, netradičné. U nás najmenší veria, že darčeky nosí Ježiško. Vianoce sú predovšetkým kresťanským sviatkom, počas ktorých kresťania oslavujú narodenie Ježiša Krista. V Spojených štátoch amerických je s Vianocami spojená postavička Santa Clausa.

Prečítajte si, niekoľko zaujímavých informácií, ktoré sa týkajú Vianoc.

Tradícia zdobenia vianočných stromčekov siaha do dávnej minulosti

Prvé vianočné stromčeky sa objavili v období 16. storočia v Nemecku. Práve tam ľudia v čase Vianoc zdobili jedličky ovocím a orechmi. Postupne pribúdali ozdoby v podobe sladkostí, papierových figúrok či sviečok.

Dokonca existujú informácie, že história vianočných stromčekov siaha až do obdobia starých Rimanov a Egypťanov. Len pre zaujímavosť dodávame, že v krajinách Európy sa ročne vypestuje neuveriteľné množstvo stromčekov. Až 60 miliónov!

Zdroj: pixabay.com

Červená, zelená a zlatá nie sú vianočnými farbami len tak

Určite ste si všimli, že klasickými vianočnými farbami sú červená, zelená a zlatá. Samozrejme, nie je to náhoda. Červená je symbolom Kristovej krvi, zelená je predstaviteľkou života a zlatá je symbolom svetla či bohatstva.

Boli obdobia, keď Vianoce boli zrušené

Písal sa rok 1644, keď vo Veľkej Británii a britských kolóniách v Spojených štátoch amerických zakázali slávenie Vianoc. Vedúci predstavitelia tento zákaz odôvodnili tým, že ľudia zabudli na náboženský význam Vianoc. Zákaz bol zrušený až o 20 rokov, avšak mnohí ich počas tohto smutného obdobia slávili tajne.

Týždeň pred Vianocami sa ľudia rozchádzajú

Existujú štatistiky, podľa ktorých sa ľudia rozchádzajú týždeň pred vianočnými sviatkami. Zrejme nepoteší ani skutočnosť, že počas vianočného obdobia narastá počet ľudí s depresiou. Dôvodov môže byť viacero, ako napríklad osamelosť. Tiež to môže byť dôsledok predvianočnej naháňačky.

Darčeky sú symbolom darov, ktoré dali Traja králi Ježišovi

Zvyk dávania si darčekov vznikol ako symbol toho, že Gašpar, Melichar a Baltazár darovali malému Ježiškovi zlato, kadidlo a myrhu.

S darčekmi súvisí aj skutočnosť, že väčšina ľudí ich zháňa na poslednú chvíľu. Zaujímavá je i informácia, že až tretina mužov kupuje vianočné darčeky až na Štedrý deň.

Zdroj: pixabay.com

Vzhľad Santa Clausa súvisí so značkou Coca Cola

Rozprávková postavička Santa Clausa je populárna najmä v Amerike. Len málokto však vie, že ju vytvoril americký maliar Haddon Sundblom v roku 1931 pre značku Coca Cola.

Mirka