Viete, čo znamenajú jednotlivé symboly Veľkej noci?

Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanov. Všetci  kresťania na svete si pripomínajú  ukrižovanie a následne zmŕtvychvstanie Krista. S týmito sviatkami je spojených mnoho tajomných zvyklostí a tradícii, ktoré dodržiavame.

Sviatky jari sú tu už o pár dní. Každý ich oslavuje po svojom.  Niektorí sa vyberú do zahraničia na dovolenku, ale niektorí, tradičnejšie orientovaní kresťania, ostávajú doma, navštevujú rodiny a dodržiavajú všetky rokmi zaužívané tradície. Hoci sa každý rok mení dátum Veľkej noci podľa rovnodennosti a slnovratu, zvyklosti nevymiznú. Každý rok opakujeme tie isté zvyky a sme hrdí na to, že ich môžeme robiť. Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, prečo niektoré zvyklosti robíme, presne tak, ako ich robíme? Veľkú noc si ťažko dokážeme predstaviť bez vajíčok, šibačiek a vody. A nielen to.

Vajíčko a baranček

Prečo? Vajíčko preto, lebo je symbolom neustáleho života a kolobehu, narodenia. Je zároveň symbol tajomnosti, záhady. Prečo zrovna baranček? Z neho vychádza krotkosť a skromnosť, pokora a nevinnosť.  Aj kvôli tomuto zdobíme naše stoly sladkým barančekom. A nielen to, ale aj preto, že je symbolom obetovania. Tak ako sa Ježiš obetoval za naše hriechy, tak aj baranček je symbolom obety.

K jedeniu sladkých dobrôt, ako je napríklad spomínaný pečený baranček, by sme mali pristúpiť až v nedeľu na obed, kedy oficiálne Ježiš vstal z mŕtvych.

Šibačka na Veľkonočný pondelok

– muži šibú ženy korbáčmi, preto aby boli zdravé a krásne. Polievanie je tiež symbolom života, zdravia. Čerstvá živá voda je symbol zdravia a plodnosti. Džbán čistej vody by nemal chýbať ani na prestretom veľkonočnom stole. Korbáče sa väčšinou pletú z vŕbového prútia a sú zdobené farebnými stužkami. V kresťanskom ponímaní bitie predstavuje symbolicky smrť Ježiša pred ukrižovaním.

Šibanie dievčat je rozšírené všade na Slovensku, v niektorých východných regiónoch Slovenska je spojené aj s poriadnou oblievačkou, ale tento zvyk sa zachoval už iba miestami. Niektoré dramatické zvyklosti, ako napríklad kúpanie dievčat v studenom potoku už ustupujú do ústrania, pretože sú pre dnešných moderných ľudí priveľmi drastické. Dnes sa už väčšinou dievčatá polievajú iba voňavkami. A to celkom decentne.

Zakvitnuté bahniatka, zlatý dážď, žltučké kuriatka, milé malé zajačiky či rozkvitnuté kvety - symbolizujú príchod jari. Koniec zimného obdobia, ktoré trvalo veľmi dlho. Nastupuje jar, kedy všetko rozkvitá, ožíva, prebúdza sa k životu. Symbolmi nie sú len zakvitnutý zlatý dážď, ale aj tulipány, narcisy, a všetko čo je zelené a živé. Ako príchod niečoho opäť nového.

Autor: Natalie