Veľkonočné zvyky a tradície vo svete

Veľká noc je najväčším sviatkom kresťanstva, dňom zmŕtvychvstania Ježiša Krista, ktorý ako prameň kresťanskej kultúry výrazne ovplyvnil nielen umenie, ale aj spoločenské zvyky vo svete.

Svedčí o tom nespočetné množstvo ľudových zvykov a tradícií, ktoré sa v priebehu storočí zrodili z veľkonočných sviatkov. Obohacujú tak kultúrne dedičstvo rôznych národov a regiónov. Domáce a európske veľkonočné zvyky sú nám viac-menej známe. Ako je to však v iných častiach sveta? Ako slávia Veľkú noc v iných krajinách a kultúrach?

  • Ázia

Skutočným náboženským turistickým centrom sa na veľkonočné sviatky stáva Jeruzalem. V tomto období sem totižto prichádzajú veriaci z celého sveta. V tejto krajine je napríklad Kvetná nedeľa dňom, ktorou sa otvára Veľký týždeň. Po slávení Kvetnej nedele sa na Veľký piatok pripomínajú udalosti spred dvetisíc rokov, kedy jeruzalemskí pútnici nesú kríž po Via Dolorosa, čiže bolestnej ceste.


zdroj: pexels.com

Sýria je akousi pomyselnou kolískou kresťanstva. Práve v Antiochii v Sýrii boli Kristovi učeníci prvýkrát nazvaní „kresťanmi“. V sýrskom meste Damask je zvykom, že veriaci na Veľkú noc navštívia sedem kostolov. Modlia sa v nich a následne dievčatá stojace pred kostolom rozdávajú malé obrázky svätých, ktoré si ľudia pripínajú na saká. Cieľom je nazbierať všetkých 7 svätých obrázkov.

Kraslice sa zdobia aj 2 000 kilometrov od nás. Napríklad v Libanone platí, že nie na Veľkú noc, ale počas pôstu deti zbierajú vajíčka. Po nazbieraní si ich vyfarbia a hrajú sa s nimi rôzne hry. Komu sa podarí udržať v dlani celé vajíčko, aj napriek snahe súpera ho rozbiť, ten víťazí. Symbolikou je rozbitie starého a vznik nového života.

Filipíny nie sú len najväčšou katolíckou krajinou v Ázii, ale sú aj dejiskom najbizarnejších veľkonočných tradícií. Pašie sa na Veľký piatok pripomínajú skutočným sebabičovaním a ukrižovaním, a to aj napriek nesúhlasu cirkvi. Tento zvyk sa od roku 1 962 každoročne opakuje v provinciách Pampanga a Bulacan, severne od hlavného mesta Manila.

Rusi posunuli veľkonočné sviatky na úplne iný level. Fabergé vajcia, teda oslnivé zlaté šperky v tvare veľkonočných vajíčok, s prekvapením ukrytým vo vnútri, sa vyrábajú pre členov cárskej rodiny už od roku 1 885. Ruskí cári ich darovali svojim manželkám či matkám pri príležitosti veľkonočných sviatkov.

  • Amerika

V USA je zvykom na Veľkonočnú nedeľu zdobiť vajcia a to skutočné, alebo aj plastové. Ozdobené vajíčka sa ukladajú na stromček. Potom veľkonočný zajačik skryje vajíčka s darčekmi v záhradách či predzáhradkách. Deti majú za úlohu tieto vajíčka nájsť. Deti zbierajú vajíčka do veľkonočných košíčkov alebo klobúčikov.

V Južnej Amerike sa sviatkom Veľkej noci venuje mimoriadna pozornosť. V pôstnom období prebiehajú pravidelné procesie a kostoly sú obsadené do posledného miesta. Do jednotlivých procesií sa zapájajú takmer všetci obyvatelia mesta, čím vytvárajú niekoľkotisícové davy. Tieto sviatky sa tu prežívajú oveľa intenzívnejšie ako u nás a nesú sa vo výnimočne kresťanskom duchu.

Pre zaujímavosť dodávame, že Veľkonočný ostrov v Chile nemá s Veľkou nocou takmer nič spoločné. Svoj názov dostal podľa toho, že bol objavený na Veľkonočnú nedeľu v roku 1 722. Jeho miestny názov je „Rapa nui“, čo v slovenčine znamená „Veľká Zem“.

  • Afrika

Nigéria je jednou z krajín, kde počet kresťanov rastie najdynamickejšie, aj napriek tomu, že prenasledovanie kresťanov je tu najnásilnejšie na svete. V najväčšom meste západoafrickej krajiny, Lagose, vychádzajú ľudia na Veľkú noc do ulíc v rozprávkových kostýmoch, aby oslávili Ježišovo zmŕtvychvstanie.

Vo východoafrickej Ugande majú napríklad špecifické pôstne menu. Jeho súčasťou je dlho dusené hovädzie mäso, grilované kozliatko a zelenina, vrátane čerstvého špenátu. V Keni sa počas pôstu jedia najmä cestoviny a ryby. V inej časti Afriky, v Etiópií, kresťania organizujú veľkonočný festival takzvaný “Fassi”, kedy sa pečie obrovský kysnutý chlieb, ktorý sa nazýva “dabó”. Ten sa krája ráno po Veľkej noci.

V Afrike majú tieto sviatky nielen duchovný, ale aj spoločenský charakter. Počas Veľkej noci sa africké rodiny stretávajú v hojnom počte. Spoločne oslavujú nielen vo svojich domovoch, ale napríklad aj na uliciach, keď po svätej omši tancujú pred chrámami tradičné africké tance.

Čo kút sveta, to iný spôsob oslavy Veľkej noci

Každý deň veľkonočných sviatkov má svoj význam a v rôznych častiach sveta sa oslavuje rozličnými spôsobmi. Každá krajina či kultúra má svoje vlastné tradície, avšak hlavná myšlienka oslavy Veľkej noci je všade rovnaká, a tou je vzkriesenie Ježiša Krista.
-m-