Jednoduché kroky k šťastiu

Každý z nás chce byť šťastný. Šťastie často hľadáme vo vonkajších veciach, ktoré nám ho nikdy neprinesú. Možno sú príčinou určitého uspokojenia, no nie sú zdrojom ozajstného šťastia.
Ak pochopíte, že šťastie je ukryté vo vašom srdci, budete žiť plnohodnotný a radostný život bez ohľadu na vonkajšie okolnosti. Často o našej nálade či vnútornom rozpoložení rozhodujú práve vonkajšie okolnosti. Priznajme si, tie nebudú nikdy ideálne. Takmer nikdy nenastane situácia, že všetko v našom živote bude „v poriadku“ a podľa našich predstáv. Túto skutočnosť treba jednoducho prijať ako fakt. Ako sa priblížiť k šťastiu?

Snažte sa nezmýšľať negatívne
Len si spomeňte, koľko ráz počas dňa zmýšľate negatívne. Neuvedomujete si, že myslenie tvorí realitu. Nie je ľahké zmeniť to, ale je to možné. Začnite „kontrolovať“ svoje myšlienky. Ak vás napadne nejaká negatívna, jednoducho ju preformulujte na pozitívnu. Povedzte STOP a zameňte ju za presný opak. Tu je jednoduchý príklad. Ak ráno vstanete so zlou náladou, napadne vám: „To zasa bude hrozný deň a ešte k tomu aj vonku prší.“ Ihneď, ako sa pri tom pristihnete, nahlas zmeňte túto myšlienku na presný opak: „Dnes bude nádherný deň i napriek daždivému počasiu, teším sa.“

Zamyslite sa nad tým, čo všetko máte
Ak vám nestačí vymenovať si všetky pozitíva vo vašom živote v mysli, tak ich jednoducho dajte na papier. Nakoniec prídete na to, že máte byť za čo v živote vďačný. Vidíte, počujete, môžete ísť po vlastných, kam sa vám zažiada. Máte okolo seba ľudí, ktorým na vás záleží, prácu, strechu nad hlavou, teplé jedlo... Zdá sa vám to samozrejmé? Verte, že milióny ľudí na svete nemajú ani sčasti toľko ako vy.

Základom života sú ľudia a vzťahy
Čo ľudia najčastejšie ľutujú na smrteľnej posteli? Myslíte si, že ich zaujíma majetok, peniaze či kariéra, ktorú si vybudovali? Veru nie. Väčšinu z nich trápi, že zanedbávali svoju rodinu a priateľov. Ak by mohli, najradšej by vrátili čas.

Ľudia okolo nás sú tým najvzácnejším, čo máme. Možno to bude znieť ako klišé, ale snažte sa žiť každý deň tak, ako keby bol váš posledný. Zodvihnite telefón a zavolajte kamarátke, na ktorú už dlhšiu dobu nemáte čas, hoci býva neďaleko vás. Navštívte rodičov, venujte sa svojmu manželovi a deťom. Ak tak urobíte, pocítite neuveriteľný pocit vnútorného uspokojenia a radosti.

Prítomnosť je kľúčom
Ešte ste sa ani poriadne neprebudili a už plánujete, čo vás čaká najbližšie dni. Iste, niektoré veci je nutné naplánovať. Lenže ak váš život bude iba o plánovaní budúcnosti, unikne vám to najcennejšie, prítomnosť. Takisto nikdy nebudete spokojní, ak sa neprestanete vŕtať v minulosti. Tá je dávno preč. Nezmeníte ju.

Čo robiť? Ak sa prichytíte pri analyzovaní minulosti či trápením sa nad budúcnosťou, dostanete sa do začarovaného kruhu smútku a bezradnosti. Preto žite tu a teraz! Užívajte si všetko, čo robíte. Ak si myslíte, že toto pravidlo nefunguje, urobte si malý test. Hneď ráno vstaňte s tým, že nebude myslieť na minulosť ani na budúcnosť. Je to úžasný pocit, ktorý vám prinesie radosť zo života. A hlavne, už nebudete chcieť žiť inak.

-m-