• 02.04.2021

Orgován a orgovánový esenciálny olej. Toto ste určite nevedeli!

Orgován väčšina z nás pozná ako nádherný krík s omamnou vôňou. Avšak pravda je taká, že  kvety sa dajú využiť nielen ako dekorácia interiéru, ale sú pokladom i pre zdravie a krásu. Prospešná je aj silica z orgovánu. Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej.

Čerstvý a sušený orgován

Čaj uľaví od bolesti hlavy a upokojí žalúdok
Zo sušených kvetov orgovánu si môžete pripraviť čaj prinášajúci úľavu od migrény, bolesti hlavy a podráždeného žalúdka. Sušený orgován, ktorý sa dá použiť aj na prípravu čaju, zoženiete aj v niektorých slovenských internetových obchodoch. Na prípravu jednej šálky budete potrebovať 2 polievkové lyžice sušených kvetov a 250 ml vriacej vody. Čo sa týka lúhovania, malo byť trvať minimálne 30 minút.

Chráni pokožku pred slnečnými lúčmi
Orgován pôsobí ako silný antioxidant. To znamená, že chráni pokožku pred účinkami škodlivých voľných radikálov. Zároveň spomaľuje jej celkové starnutie. To sú niektoré z dôvodov, prečo orgován a výťažky z neho nájdete aj v kozmetických produktoch. Avšak orgován obsahuje aj látky, ktoré pokožku prirodzene chránia pred škodlivými UVA i UVB lúčmi.

Jedia sa aj čerstvé kvety
Kvietky sa odporúča zbierať ešte pred úplným rozkvitnutím. Dajú sa použiť ako jedlé kvety na ozdobu rôznych sladkých dezertov, ale aj do šalátov. Aj z jednoduchého pokrmu urobia majstrovské dielo.

Využíval sa na zníženie horúčky i pri malárii
V minulosti sa orgován používal pri liečbe malárie i parazitických červov. Neskôr aj pri znižovaní horúčky – tento účinok dokonca niekoľko vedeckých štúdií aj potvrdilo.

Vo váze vydrží dlhšie s vlažnou vodou a nazbieraný zavčas rána
Ak chcete, aby vám orgován vo váze vydržal čo najdlhšie, zbierajte ho zavčas ráno, poprípade podvečer. Potom je dôležité odstrániť čo najviac lístkov a od konca konárika odlúpnuť asi 5 cm kôry a pozdĺžne ju narezať. Následne môžete orgován vložiť do vázy s vlažnou vodou. Nezabúdajte vodu každý deň meniť.  

Orgovánový esenciálny olej

  • Upokojí, zmierni úzkosti i posilní imunitu

Pri kúpe oleja z orgovánu si dávajte pozor na to, či ide o orgovánový vonný  (éterický) olej alebo silicu. Azda najjednoduchším rozlišovacím znakom je cena – silica je oveľa drahšia. Ak ju pridáte do aromalampy, výborne upokojí, zmierni úzkosti a aj posilní imunitu.

  • Má antibakteriálne vlastnosti

Vôňa orgovánovej silice výborne prečistí vzduch, napríklad v období chrípkovej sezóny. Pripisujú sa jej nielen antibakteriálne, ale aj protivírusové, antifungálne a antiparazitické vlastnosti.

  • Je silný alergén

Skôr, ako sa rozhodnete použiť orgovánovú silicu priamo na pokožku, urobte si text znášanlivosti, napríklad na pokožke predlaktia, pretože je silným alergénom.

Mirka