Na kondícií vašej imunity záleží: Podrží vás, ak vy podržíte ju

Je ľudské a pri kvante povinností aj prirodzené, že problémy riešime až vtedy, keď nastanú. Trochu neprozreteľne máme mnohí rovnaký postoj aj k svojmu zdraviu. Percento Slovákov, ktorí ignorujú preventívne prehliadky, tomu nasvedčuje.

Agentúra na prieskum trhu 2muse zrealizovala reprezentatívny prieskum, v ktorom ju zaujímalo, aký je postoj Slovákov k preventívnym prehliadkam. Hoci si ich dôležitosť uvedomuje viac, ako 60 % respondentov vo veku od 18 – 70 rokov, realita je iná. Hodinu raz za rok alebo raz za dva roky si v prípade prehliadky u obvodného lekára našlo len 34 % opýtaných a ako argument uvádzali najčastejšie to, že nemajú čas. Okolo 15 % ľudí preventívne prehliadky ignoruje dlhodobo.

Preventívna prehliadka pritom môže odhaliť začínajúce kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia či počiatočné štádiá diabetu, ktorých neskoršia diagnostika, liečba a s tým spojená práceneschopnosť vás môže stáť oveľa viac, než len hodinu času raz za dva roky.

Cieľom však nie je strašiť, skôr motivovať, aby sme venovali viac pozornosti prevencii. Tá nezahŕňa len pravidelné návštevy lekárov, ale aj každodenné malé krôčiky, ktoré posilňujú imunitu a vo výsledku prinášajú dlhodobý efekt a radosť zo života.

Zdravý chce všetko, chorý len jedno

Plusové „bodíky“ pre svoje zdravie môžete získavať denne a plán, ako pravidelne posilňovať imunitu je jednoduchý a zložitý zároveň. Teóriu ovládame všetci – mali by sme sa pravidelne hýbať, od veci nie je ani otužovanie – trend, ktorý si mnohí nevedia vynachváliť a podľahli mu práve v období nedávnej pandémie spôsobenej koronavírusom, mali by sme dbať o vyvážené stravovanie s obsahom dostatočného množstva všetkých nutrientov, vrátane vitamínov. Mali by sme sa snažiť o to, aby sme nepodliehali dlhodobému stresu a keď toto všetko klapne, výsledkom by mala byť imunita, ktorá bude plniť svoju základnú funkciu – bude nás chrániť pred vplyvom patogénov. No podobne, ako pri preventívnych prehliadkach, aj tu teória naráža na realitu.

Keď ktorýkoľvek dielik z tejto komplexnej skladačky chýba, nemusí tento prirodzený ochranný štít organizmu optimálne fungovať a náchylnosť na ochorenia sa zvyšuje. Obzvlášť v zimnom období, keď intenzita UV žiarenia nepokrýva nároky na premenu provitamínu D na vitamín D, výživové hodnoty ovocia a zeleniny sú na diskusiu, keďže len málo plodín sme schopní vypestovať v našich klimatických podmienkach celoročne a pohyb na čerstvom vzduchu je v mrazivých mesiacoch skôr nutným zlom, ako potešením.

Keď máte pochybnosti o fungovaní svojho imunitného systému, pomocnú ruku mu môžete podať formou prírodných elixírov, ktoré sú schopné už v jednej až dvoch polievkových lyžiciach denne dodať telu chýbajúce látky a silou storočiami overených bylín podporiť imunitu, ktorá denne dostáva pri ochrane nášho zdravia zabrať hlavne v zimných mesiacoch. Medzi byliny, ktoré priaznivo vplývajú na imunitu bezpochyby patrí echinacea.

Purpurová Američanka, ktorá rastie aj u nás

Trvalka pôvodom z Ameriky sa viac, ako 400 rokov sa tešila vysokej popularite ako „všeliek“ na oslabený organizmus. Tá poklesla v 19. storočí po vynájdení antibiotík, no čoraz viac ľudí sa práve kvôli stúpajúcemu počtu rezistencií na antibiotiká rado vracia k prírode a užíva bylinky preventívne. Podobne, ako známe C-čko sa pýši antioxidačným účinkom, pomáha urýchliť odznievanie zápalových ochorení – a to nie len zápalov horných dýchacích ciest, no má čo povedať aj pri zápaloch uší či močových ciest.

Echinacea je taktiež miernym prírodným analgetikom. V kombinácii s pľúcnikom a zmesou vitamínov zo skupiny B a vitamínu C ju nájdete aj v Maxi Vita Herbal Bylinnom elixíre- Posilnenie imunity od Vitaru. Už jedna polievková lyžica elixíru denne vám a vašim deťom od 3 rokov môže pomôcť prejsť zimou bez nepríjemných respiračných ochorení, ktoré sú v tomto období na vzostupe. Elixíry sa jednoducho prehĺtajú, majú vynikajúcu chuť a pôsobenie účinných látok, z ktorých mnohé majú antiseptické účinky začína už na sliznici ústnej dutiny, čo je najmä u detí veľkou výhodou v porovnaní s tabletami.

V prípade, že sa u vás už nejaký ten bacil alebo vírus udomácnil, výbornou podpornou liečbou bude užívanie prieduškového Maxi Vita Herbal Bylinného elixíru, ktorý obsahuje skorocel, materinu dúšku, už spomínanú echinaceu a tiež zaručený „booster“ imunity v podobe vitamínu C. Extrakty z bylín v tomto elixíre napomáhajú regenerácii slizníc, chránia ich a pomáhajú pri rekonvalescencii pri a po infektoch horných dýchacích ciest. Aj vďaka doplnkom výživy od Vitar sa vám môže podariť začať si budovať zdraviu prospešnú preventívnu rutinu. Každá, aj malá investícia do zdravšieho života sa vám v priebehu času niekoľkonásobne vráti a budete sa tešiť pevnému zdraviu aj v tých najexponovanejších obdobiach.