Bielenie zubov

Bielenie zubov

Bielenie zubov je trend, ktorý sa tu šíri niekoľko rokov. Zo všetkých strán sa na nás usmievajú tváre so žiarivým bielym úsmevom.
Belosť zubov však nie je daná len životným štýlom, ale i genetikou. Dentín, odtieň sfarbenia vo vnútri zuba, nám je teda určený do vienka. Belosť zubov tak závisí od zuboviny (vnútorná časť) a skloviny (vonkajšia časť). Je známe, že nadmerné užívanie antibiotík, kávy, nápojov či cigariet spôsobuje zafarbenie skloviny, ktoré je možné odstrániť používaním bieliacich pást. Určite však od nich netreba očakávať zázraky, dostanete sa len k pôvodnej farbe. Neodporúča sa dlhodobé používanie bieliacich pást. Vnútorné sfarbenie zuba ovplyvníte len chemicky. Používajú sa látky na báze peroxidu a lampy so špeciálnym svetlom a ohrevom. Chemické bielenie je možné vykonávať len v zubnej ambulancii. Spoločnosť dentistov sa rozdeľuje na dva tábory, tí, ktorí chemické bielenie odmietajú, pretože ide o zásah, ktorým sa môže narušiť životnosť skloviny a tí, ktorí ju za určitých podmienok odporúčajú.
Bieliť sa dajú len zdravé a ošetrené zuby. Bieliť zuby si nemôžu dať ľudia, ktorí trpia paradentózou,  zvýšenou kazivosťou zubov, s mnohými plombami, korunkami či premostením a taktiež silní kávičkári a fajčiari, pretože po aplikácii chemickej látky musia pacienti obmedziť fajčenie a potraviny, ktoré sfarbujú zubnú sklovinu, ktorá je pri tomto bielení náchylná na vstrebávanie farbív. Problémy po bielení zubov sú zvýšená citlivosť zubov, zápal ďasien, nerovnomerné vybielenie, vypadávanie plomb. Pred každým bielením sa preto radšej poraďte o vhodnosti použitej metódy so svojím stomatológom.
 
Agáta Galisová