• 27.11.2022

Ako včas odhaliť problémy s brzdami na vašom aute?

Brzdový systém patrí k najdôležitejším súčastiam automobilov. Tvorí absolútny základ bezpečnej jazdy. Bez bŕzd, respektíve s ich poruchou by bola každá jazda riskovaním svojho života a taktiež životov ostatných účastníkov cestnej premávky.

Pravidelná kontrola je najlepšou prevenciou

Starostlivosť o dobrý stav bŕzd a všetkých komponentov brzdového systému vášho auta by mala byť jednou z priorít pri prevádzke vozidla. A pritom to nemusí byť niečo, na čo by ste potrebovali mať zvlášť vyhradený čas.

Jednoducho si skontrolujte alebo si nechajte skontrolovať brzdové kotúče a platničky pri každom prezúvaní pneumatík. Je to ten najjednoduchší spôsob, ako včas odhaliť, že je niektorý z týchto komponentov na hranici životnosti.

Pravidelne treba kontrolovať, respektíve meniť aj brzdovú kvapalinu. Intervaly ako často je tento úkon potrebné robiť sa rôznia od toho, koľko kilometrov najazdíte v priebehu roka, ale pre väčšinu vodičov by malo stačiť ak si nechajú brzdovú kvapalinu vymeniť (alebo aspoň skontrolovať) každé dva roky.

Niečo sa vám nezdá? Radšej si nechajte brzdy skontrolovať

Okrem takýchto „preventíviek“ je dobré všímať si akékoľvek nezvyčajné prejavy, ktoré by mohli signalizovať začiatok nejakého problému s brzdami. A keď sa niečo podozrivé vyskytne, radšej nechať brzdy hneď skontrolovať ako čakať na vážnejšie následky.

Medzi časté prejavy signalizujúce, že s vašimi brzdami zrejme nebude niečo v úplnom poriadku, je ich pískanie pri brzdení. Môže to znamenať úplnú drobnosť, napríklad nečistotu, ktorá sa počas jazdy „vytrasie“, ale kľudne to môže signalizovať aj poškodené brzdové platničky.

Pri starších autách sa môže vyskytnúť aj vážnejší problém, ktorým je „zmäknutie“ brzdového pedálu. Prenos sily na brzdy je potom zhoršený, čo môže predstavovať značné riziko. Veľakrát je v tomto prípade problém s poškodenými brzdovými hadicami.