Ako funguje cvičenie na vibračnej plošine

Cvičenie na vibračnej plošine funguje na princípe vibrácie. Keď sa postavíte na plošinu a zapne motor, generuje sa vibrácia, ktorá sa prenesie do vášho tela. Svaly sa automaticky kontrahujú a relaxujú v rytme vibrácií, čím sa posilňujú. A je toho oveľa viac! Prečítajte si o benefitoch a inšpirujte sa tipmi na cviky.

Vibračná plošina je vynikajúcim nástrojom v prípade, že si chcete zlepšiť fyzickú kondíciu. Pri cvičení na tejto pomôcke na cvičenie zapojíte celé telo a okrem toho vám umožní vykonávať rôzne cviky zamerané na viaceré svalové partie veľmi účinným spôsobom. Na vibračnej plošine môžete cvičiť v stoji, v sede aj v ľahu, na základe čoho si môžete prispôsobiť tréning podľa svojich cieľov. Ak budete cvičiť na vibračnej plošine pravidelne, zaznamenáte zlepšenie sily, vytrvalosti a flexibility.

Benefity cvičenia na vibračnej plošine

Každé cvičenie prináša pre naše telo veľmi veľa výhod. Všetko však závisí od toho, aké benefity chcete pri používaní cvičebných pomôcok získať. Možno ste ani netušili, že vibračná plošina ponúka hneď niekoľko pozitív. A práve to je ten dôvod, pre ktorý by ste si vibračnú plošinu mali zaobstarať.
    • Posilnenie svalov
    • Zlepšenie krvného obehu
    • Urýchľuje metabolizmus
    • Zníženie bolesti kĺbov
    • Zlepšenie rovnováhy a koordinácie
    • Spaľovanie tukov
    • Zlepšenie celkového zdravia
    • Pomáha v zmiernení celulitídy

    • Pomôže pri tonizácii a omladení pokožky tým, že sa pri cvičení aktivuje produkcia kolagénových a elastínových vlákien
    • Nezaťažuje svaly a kĺby

Intenzita vibrácií vibračnej plošiny

Každá intenzita vibrácií prináša pre vaše telo rôzne benefity. Ak sa vám nechce cvičiť, určite vás poteší aj to, že táto mašinka vám urobí skvelú masáž. Skvelé, že?

V princípe si intenzity rozdelíme do troch základných kategórií: nízka, stredná a vysoká. Keď si chcete užívať masáž, nastavne si na vibračnej plošine nízku intenzitu vibrácií. Nízka intenzita však funguje aj pri znižovaní bolesti, zlepšení flexibility a krvného obehu.

Stredné intenzity si získajú vašu priazeň ak chcete spaľovať tuky. Okrem toho budete blízko vysnívanej postavy, pretože vám aj vytvarujú svaly a budú stimulovať vaše kosti a kĺby.

Vysoké intenzity zvýšia vašu silu, vytvarujú svaly a ešte k tomu vám aj zlepšia hustotu kostí.

Cviky na vibračnej plošine, ktoré si zamilujete

Vibračné plošiny môžete využívať na vykonávanie rôznych cvikov, ako napríklad stoj na jednej nohe, drepy, cviky na brucho a mnoho ďalších. My sme pre vás vypracovali niekoľko cvikov, ktoré môžete hneď vyskúšať. Myslite ale na to, aby ste dodržali správnu techniku a prispôsobil intenzitu cvičenia svojim schopnostiam.

Majte napäté celé telo v stoji

Postavte sa na plošinu a rozkročte nohy do úrovne svojich ramien. Chrbát majte vyrovnaný a stojte vzpriamene. Pokrčte nohy jemne v kolenách a napnite brušné svaly. Udržte sa v tejto polohe počas celej doby vibrácií a tento cvik opakujte.

Stoj na jednej nohe

Postavte sa na jednu nohu na plošine a zdvihnite druhú nohu do vzduchu. Držte rovnováhu počas vibrácií a tento cvik opakujte 15-20 krát pre každú nohu zvlášť.

Precvičte si brušné svaly

Ležte na chrbte na plošine a zdvihnite nohy do vzduchu. Zatlačte brucho smerom k nohám a opakujte 15-20 krát. Po chvíli ucítite ako začne vaše brušné svalstvo pracovať a silno sa sťahovať.

Kliky

V podstate sú kliky na vibračnej plošine rovnaké ako klasické kliky. Rozdiel je v tom, že pri cvičení klikoch na vibračnej plošine, budete mať položné ruky na plošine. Môžete začať klikovať. Opakujte tento cvik niekoľkokrát.

Drepy

Postavte sa na plošinu s nohami široko od seba a urobte drep. Medzitým sa snažte udržať rovnováhu počas vibrácií. Cviky opakujte.

Celý tréning by mal trvať minimálne 15-20 minút a mal by sa vykonávať aspoň 2 až 3 krát týždenne. Myslite ale na to, že vibračné cvičenie by malo byť len súčasťou komplexného tréningového plánu a by sa malo kombinovať s inými druhmi cvičení. Ak trpíte zdravotnými problémami, je potrebné konzultovať s lekárom či je pre vás cvičenie na vibračnej plošine vhodné.