7 zaujímavostí o čakanke

Vňať z čakanky obyčajnej sa využíva pri chronických ochoreniach pečene a žlčníka. Zvonku vo forme obkladu je na nezaplatenie pri rozličných vyrážkach. Chcete vedieť viac o tejto liečivej rastline? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí, s ktorými ste sa možno ešte nestretli.

  • Koreň čakanky je bohatý na inulín

Inulín predstavuje typ vlákniny, prebiotikum, ktoré slúži ako potrava pre prospešné črevné baktérie. V čerstvom koreni čakanky je až 68 percent inulínu v sušine. Inulín podporuje trávenie a zmierňuje zápchu. Vláknina z koreňa čakanky tiež pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi, čiže je prevenciou inzulínovej rezistencie a cukrovky.

  • Je zdrojom výživných látok

V čakanke sú zastúpené viaceré vitamíny, minerály a stopové prvky. Ide napríklad o zinok, horčík, mangán, vápnik, železo, kyselinu listovú, draslík, betakarotén a ďalšie.

  • Má protirakovinový potenciál

Existujú vedecké štúdie, ktoré naznačujú, že výťažok z čakanky môže byť spojený so znížením rastu nádoru v rôznych štádiách rakoviny. Fruktany v čakanke majú potenciálne protinádorové i antioxidačné vlastnosti. To znamená, že chránia bunky pred oxidačným stresom. V čakanke sú zastúpené najmä polyfenoly, spájajúce sa s prevenciou rakoviny prsníka, hrubého čreva a konečníka.

  • Posilňuje obranyschopnosť

Čakanka je zdrojom vitamínov, minerálov i stopových prvkov. Na posilnení imunity sa podieľajú hlavne fytochemikálie, najmä polyfenoly, bojujúce proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za poškodenie buniek a následný vznik rozličných ochorení.

  • Zmierňuje úzkosť

Čakanka disponuje sedatívnymi vlastnosťami – zmierňuje stres i úzkosť. Môže byť aj pomocníčkou pri nespavosti. Ak ste v strese alebo nemôžete zaspať, doprajte si šálku čaju z čakanky.

  • Je skvelou náhradou kávy

Čakankový koreň nájdete v rôznych náhradách kávy. Je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí chcú obmedziť nadmerné pitie kávy, alebo im nerobí dobre kofeín. Veľké množstvo kofeínu v tele sa totiž spája so zvýšenými hladinami stresového hormónu kortizolu a tiež s nespavosťou. Ak chcete obmedziť pitie kávy, dajte šancu čakankovým nápojom. Dobrou voľbou je aj kombinácia klasickej kávy s tou čakankovou, do ktorej môžete pridať rastlinný nápoj, poprípade dochutiť škoricou.

  • Pomáha pri kožných problémoch

Odvar z čakanky sa využíva pri rôznych kožných problémoch, ako sú napríklad vyrážky či dokonca ekzém. Stačí, keď si z nej pripravíte odvar a použijete ho ako obklad na postihnuté miesta na koži.
Mirka